Inwestorzy powinni przestać porównywać swoje zwroty z innymi

W minionych latach zwroty na giełdzie były fantastyczne. Ale wielu inwestorów to ominęło. Co więcej, kiedy rynki ruszyły w górę, byli rozczarowani wyższymi wynikami swoich portfeli, natomiast podczas bessy łatwiej akceptowali niższe zwroty – co wykazało badanie zatytułowane „Szczęście inwestora”.

Jego wyniki potwierdzają obserwację, że rola, jaką odgrywają tzw. względne zwroty w tym, jak bardzo jesteśmy zadowoleni z postępów swoich inwestycji, jest niedoceniana. David Allison z CFA Institute podaje 3 przyczyny, dla których nie należy porównywać swoich wyników z osiągnięciami podobnych sobie uczestników rynku:

  1. Nie porównujecie jabłek z jabłkami. Każdy ma unikatowe cele inwestycyjne, ograniczenia i poziom tolerancji ryzyka. Dlatego uczciwe porównanie swoich wyników ze zwrotami innych inwestorów jest prawie niemożliwe.
  2. Ci, z którymi się porównujecie, prawdopodobnie nie obliczają prawidłowo swoich zwrotów. Badania wykazały, że korelacja między tym, jak sami szacujemy swoje zwroty i tym, jakie są one naprawdę, jest bardzo słaba.
  3. Prawdopodobnie nie wiecie wszystkiego o inwestycjach swoich znajomych, zwłaszcza o ich porażkach..

 

Na podst. Investors Should Stop Comparing Their Returns To Others, Mamta Badkar, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi