Jak dwóch ludzi stawiło czoło klęsce

Dla autora, Thomasa Carlyle’a, nastały czarne dni. Jego przyjaciel filozof, John Stuart Mill, przyszedł pewnego dnia do jego gabinetu i powiedział, że służąca rozpaliła w piecu ogień rękopisem, który Carlyle dał mu do przeczytania. Był to jedyny egzemplarz. Carlyle na przemian to wpadał w gniew, to w smutek, aż w końcu ogarnęła go głęboka depresja.

Pewnego dnia wyjrzał przez okno i zobaczył pracujących murarzy. “Pomyślałem sobie – napisał później – że tak, jak murarze kładą cegłę po cegle, tak samo ja mogę kłaść słowo po słowie, zdanie po zdaniu”. Zaczął raz jeszcze pracować nad swą Rewolucją Francuską (The French Revolution). Praca ta przetrwała po dziś dzień jako klasyka i jako przykład osiągnięcia, które jest możliwe tylko wtedy, gdy mając przed sobą straszną podróż, po prostu zaczynamy stawiać krok po kroku.

Benjamin Franklin napisał w swojej Autobiografii: “Szczęście ludzkości jest tworzone nie tyle przez wielkie przypływy fortuny, które zdarzają się bardzo rzadko, ile przez drobne korzyści, które zdarzają się codziennie”.

Mój znajomy powiedział, że nauczył się sztuki radzenia sobie z przeciwnościami, która pomaga mu w życiu. Było to za czasów college’u. Zubożała szkoła nie miała funduszy na stypendia, a on nie miał pieniędzy na opłacenie nauki. W połowie semestru zdecydował się spakować manatki i wrócić do domu, na wieś. Rektor college’u dowiedział się o jego planowanym wyjeździe i wezwał go do siebie. Kiedy wysłuchał jego historii powiedział: “Synu, nie wiem, jak utrzymamy cię tutaj, ale nie chcemy, żebyś odchodził. Zostaw więc niemożliwe Bogu, a sam weź się za to, co możliwe”. W końcu finansowe problemy zostały jakoś rozwiązane, ale mój przyjaciel mówi, że lekcja, jaką wtedy otrzymał w gabinecie rektora, była dużo więcej warta niż pieniądze na opłatę nauki. Obecnie pracuje on na kierowniczym stanowisku i ma pod swoim nadzorem ponad pięć tysięcy pracowników. “To proste zdanie o pozostawieniu Bogu niemożliwego i uporaniu się z możliwym pomogło mi wiele w tak zwanych sytuacjach bez wyjścia” – powtarza.

 

 

Źródło: Alan Loy McGinnis, Potęga optymizmu, Wydawnictwo Palabra

Sieci społecznościowe

Tagi