Jak przygotować plan finansowy

Wiele osób jakoś planuje swoje finanse, ale często nie robią tego dobrze. Dlatego pokazujemy, jak zbudować kompleksowy plan finansowy, od budżetowania poprzez ubezpieczenia, po przygotowanie testamentu. Nie trzeba w tym celu zatrudniać doradcy. Wystarczy zadać sobie kilka prostych pytań. Odpowiedzi na te pytania pomogą przejść przez wzloty i spadki na rynku, a może zapewnią też spokojniejszy sen. Oczywiście, planista finansowy może pomóc, zwłaszcza taki, który nie próbuje sprzedać ci jakichś produktów lub przejąć pełnego zarządzania twoimi pieniędzmi.

Oto te kilka pytań:

Jakie są twoje cele? To pierwszy, konieczny krok. Zacznij od doraźnych celów, takich jak zmniejszenie zadłużenia, a następnie przejdź do długoterminowych, jak odkładanie pieniędzy na emeryturę czy edukację dziecka. Zapisuj je w kalendarzu, aby ponownie je odczytywać raz lub dwa razy w roku i sprawdzać, czy trzymasz się wytyczonego kursu.

Na co wydajesz pieniądze? Prześledź wydatki z ostatnich dwóch, trzech miesięcy. Uwzględnij płatności za mieszkanie, restauracje, artykuły spożywcze, transport itd. Jeśli masz problemy z zaoszczędzeniem czegokolwiek, ta analiza wyjaśni ci, dlaczego. Następnie opracuj budżet, aby upewnić się, że wydajesz mniej, niż zarabiasz. Pomogą ci w tym narzędzia do kontroli rachunków, aplikacje budżetowe, takie jak Mint lub Quicken.

Czy masz odłożoną gotówkę? Oszczędzanie na edukację dziecka jest ważne, ale czy masz pod ręką gotówkę na niespodziewane wydatki, takie jak naprawa samochodu lub rachunek za leczenie? Zacznij od rezerwowego 1 tys. dol. na wypadek sytuacji awaryjnej. Potem podnieś tę kwotę do 5 tys. dol. Następnie odłóż tyle, by wystarczyło ci na przeżycie 3 do 6 miesięcy.

Czy dobrze zarządzasz swoim zadłużeniem? Zsumuj wszystkie kredyty: studencki, na kartach kredytowych, samochodowy, hipoteczny. Zaplanuj, jak je zredukować. Najlepiej byłoby zacząć od całkowitego spłacenia kredytu o najwyższym oprocentowaniu. Jeśli to przerasta twoje możliwości, spłać najpierw najmniejszy kredyt. Pozbycie się go podbuduje cię psychicznie.

Jak radzisz obie z planowaniem długoterminowym? Gdy masz już jakieś awaryjne oszczędności, potrzebujesz planu emerytalnego. Możesz też odkładać na dom, edukację, podróże lub inne cele osobiste. Jeśli twój budżet jest napięty, bo spłacasz kredyty, zacznij od odkładania 2 proc. pensji, najlepiej na konto emerytalne z przywilejami podatkowymi. Z czasem zwiększ odkładaną kwotę do co najmniej 10 proc. swoich dochodów. Wiele oszczędnościowych planów emerytalnych, wraz ze starzeniem się danej osoby, automatycznie zmienia alokację jej aktywów. Niektóre oferują tu indywidualny dobór. Jeśli zgromadzisz większe oszczędności, możesz poszukać profesjonalnej pomocy.

Czy jesteś przygotowany na nieszczęśliwe wypadki? Małżonkowie i ci, którzy mają rodziny, potrzebują ubezpieczeń na życie. Ubezpieczenia majątkowe powinny wystarczać na pokrycie strat, np. z powodu pożaru, ale składka nie powinna przekraczać kwoty, na jaką możesz sobie bez problemu pozwolić. Właściciele nieruchomości lub innych aktywów o znacznej wartości powinni przygotować testamenty, w których wskażą nie tylko beneficjentów, ale też kogoś, kto zajmie się spłatą ich rachunków.

 

Na podst.A Plan for Making a Financial Plan, Karen Blumenthal, The Wall Street Journal

 

Sieci społecznościowe

Tagi