Jak wybrać samego siebie

Tylko 30% Amerykanów angażuje się w pracę i uważa, że ich inspiruje – wynika z badań Gallupa. Ta grupa wnosi najwięcej innowacyjnych pomysłów, przyciąga najwięcej klientów i ma najwięcej przedsiębiorczej energii. Z kolei sondaż Bankrate.com wykazał, że 76% mieszkańców USA żyje od wypłaty, do wypłaty. To się nie zmienia od 3 lat, choć bezrobocie spada. Jak sprawić, by więcej ludzi znajdowało inspirację w pracy i się bogaciło?

Właśnie skończyłem czytać książkę Jamesa Altuchera, seryjnego przedsiębiorcy, pod tytułem „Wybierz samego siebie: Bądź szczęśliwy, zarabiaj miliony i spełnij marzenia”. Trudno powiedzieć, czego tak naprawdę ona dotyczy. Jest na czele listy bestsellerów Amazona zarówno w kategorii „religia i duchowość”, jak i „biznes i inwestycje”.

Zasadnicza teza Altuchera jest taka, że dawna gospodarka już nie wróci. Rozwój technologii na zawsze zmienił reguły gry. Musimy się dostosować, albo zostać w tyle.

Wydaje mi się, że to właśnie przydarzyło się tym, którzy nie potrafią się zaangażować w pracę albo ubożeją. Łatwo jest żyć przeszłością i mieć nadzieję na jej powrót, lecz nadzieja nie pomaga w karierze.

Na ogół nie jestem fanem życiowych poradników, gdyż są zbyt ckliwe, jednak Altucher z humorem serwuje przykłady z prawdziwego życia, nieraz z własnej przeszłości. Na jego błędach można się sporo nauczyć.

Jak wybrać samego siebie

Altucher chce, byśmy skupili się na swoich czterech „ciałach”: 1) fizycznym, 2) emocjonalnym, 3) umysłowym i 4) duchowym. To pozwoli nam osiągnąć odpowiednie nastawienie, by odnieść sukces.

Ciało fizyczne

Zapytany o to, jak być bardziej produktywnym, Richard Branson (miliarder i założyciel Virgin Group) zastanowił się przez chwilę, po czym odpowiedział: „Stosujcie ćwiczenia fizyczne”.

To nie musi być nic wielkiego, ale regularne pobudzanie krwiobiegu może sprawić, że będziecie mieć więcej energii i jaśniejszy umysł.

Ciało emocjonalne

Aby utrzymać zdrowie emocjonalne, powinniśmy otaczać się ludźmi pozytywnymi, a unikać negatywnych. Nad emocjami można zapanować dzięki Czterem Umowom Miguela Ruiza:

1. Szanuj swoje słowo.

2. Nie bierz niczego do siebie.

3. Niczego nie zakładaj z góry.

4. Zawsze dawaj z siebie wszystko.

Ciało mentalne

Utrzymanie mentalnego zdrowia wymaga generalnie czytania i ciągłej nauki. Oto, co ma na ten temat do powiedzenia Charlie Munger:

„Ciągle widzę, jak w górę pną się ludzie, którzy nie są najinteligentniejsi, a czasami nawet nie najbardziej pracowici, ale za to są uczącymi się maszynami. Każdego dnia, gdy idą spać, są trochę mądrzejsi, niż rano, kiedy wstawali. To ma znaczenie, zwłaszcza jeśli człowiek ma przed sobą długi wyścig”.

Z kolei Warren Buffett, zapytany kiedyś o to, jak stać się mądrzejszym, podniósł stos papierów i powiedział: „Czytajcie każdego dnia 500 takich stron. Tak narasta wiedza, jak procent składany”.

Trudno się kłócić z dwoma najlepszymi inwestorami i biznesmenami na świecie.

Ciało duchowe

Duchowość dla każdego może znaczyć co innego, jednak Altucher upraszcza sprawę, mówiąc nam, byśmy trwali w teraźniejszości, unikając żalu z powodu przeszłości i niepokoju o przyszłość. Wdzięczność za wszystko dobre, co nas spotyka, to sposób na to, żeby mocno stanąć na nogach.

Oczywiście, skupienie się na tych czterech aspektach swojej osoby nie zagwarantuje wam sukcesu z dnia na dzień. Jednak Altucher odkrył, że ludzie sukcesu lepiej równoważą te sfery życia, niż ci, którzy utknęli na jałowym biegu.

 

Na podst. How to Choose Yourself, A Wealth of Common Sense

 

Sieci społecznościowe

Tagi