Kojąca moc nagietka

Nagietek (Calendula officinalis) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych, zwana również stulikiem, paznogietkiem, pazurkiem. Na stanowiskach naturalnych rośnie w strefie śródziemnomorskiej i prawdopodobnie stamtąd pochodzi. Nagietek w Polsce jest uprawiany jako roślina lecznicza i ozdobna, można go spotkać także dziko rosnącym. Receptury na nalewki i inne specyfiki są stosowane od dawna. Liście z nagietka w przeszłości wykorzystywano jako jarzynę, a płatki o pomarańczowym kolorze jako barwnik do farbowania sera i masła. Kwiaty nagietka służyły także do koloryzacji tkanin. Kiedyś, gdy nie było prognoz pogody, nagietek wskazywał, czy będzie świeciło słońce, czy będzie padał deszcz. Gdy płatki rano nie były rozwinięte, oznaczało to, że można spodziewać się deszczu.

Charakterystyka nagietka

Ta roślina zielna jest mocno wyprostowana i rozgałęziona. Łodygę ma pokrytą włoskami, które wydzielają silny, raczej nieprzyjemny zapach. Szerokie, lancetowate lub szerokołopatkowe liście obejmują łodygę, a żółte lub pomarańczowe kwiaty są skupione w koszyczkach. Kwiaty, w przeciwieństwie do całej rośliny, ładnie pachną. Kwitną od kwietnia do jesieni. Nasiona nagietka rozsiewają się samoistnie i nie giną na swoich stanowiskach przez wiele lat.

Substancje lecznicze

Surowiec zawiera olejek eteryczny, gorycze, śluz, kwasy organiczne, karoteny, żywice, garbniki.

Działanie lecznicze

Jako surowiec leczniczy służą tylko kwiaty bez dna kwiatostanowego i ziele. Substancje lecznicze nagietka trudno rozpuszczają się w wodzie, więc najczęściej na różne dolegliwości stosuje się wyciągi, nalewki, intrakty alkoholowe. Na niewielkie podrażnienia skóry dobrze jest użyć zaparzonego oleju z oliwek z dodatkiem nagietka. Oleje można także stosować w chorobach skórnych, owrzodzeniach, żylakach odbytu, odmrożeniach, oparzeniach. W niektórych krajach Europy w szpitalach przykłada się maść nagietkową na blizny pooperacyjne i trudno gojące się rany. Na przemęczone oczy, zapalenie spojówek stosuje się krople z dodatkiem nagietka.

Stosowany wewnętrznie działa skutecznie przy takich dolegliwościach jak: nieżyt żołądka, wrzody żołądka i jelit, nerwobóle reumatyczne, bóle mięśniowe. Pomaga leczyć depresje, stany lękowe, nerwice. Nagietek działa także moczopędnie, przeciwnowotworowo, przeciwkrwotocznie, rozkurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Doskonale zmniejsza skurcze w przewodzie pokarmowym, obniża ciśnienie krwi a nawet łagodzi bóle zębów. Nalewka spirytusowa ze świeżych kwiatów nagietka lub ziela pomaga przy nieregularnych i bolesnych miesiączkach i wpływa na łagodniejszy przebieg menopauzy. Badania naukowe potwierdziły, że nagietek w mieszankach z innymi ziołami wpływa na zwiększenie odporności organizmu na różne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz na przewlekłe, nie poddające się innym lekom schorzenia wewnętrzne. Ze względu na swoje właściwości z powodzeniem jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się go do produktów takich jak: pasty do zębów, szampony, mleczka do demakijażu, kremy, maści i aerozole.

Przeciwwskazania

Produktów zawierających wyciągi z nagietka powinny unikać osoby ze stwierdzoną alergią na rośliny z rodziny astrowatych.

 

 

Produkty Benedyktyńskie

 

Krem do twarzy z rumiankiem i nagietkiem zapewnia skórze wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Synergiczne działanie naturalnych substancji aktywnych zawartych w kremie zapewnia skórze regenerację, nawilżenie oraz odpowiednie odżywienie. Delikatne ekstrakty z rumianku i nagietka działają kojąco oraz łagodząco. Skwalan zawarty w kremie nawadnia cerę, przez co spowalnia proces starzenia. Nowoczesny i unikalny kompleks ceramidowy  przywraca jędrność i elastyczność skóry, niweluje drobne zmarszczki, a w połączeniu z kwasami omega 3 i NNTK zawartymi w oliwie z oliwek, oleju ryżowym i winogronowym zapewnia skórze odpowiednią gładkość i ochronę przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników środowiskowych. Witaminy A, C, i E chronią skórę przed wolnymi rodnikami opóźniając tym samym proces jej starzenia się. Witaminy te wspomagają proces syntezy kolagenu oraz wzmacniają jego włókna, uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych oraz rozjaśniają skórę.

Do każdego rodzaju skóry.

Sposób użycia: codziennie rano i wieczorem nanieść krem na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu (omijając okolice oczu).

Krem do twarzy z rumiankiem i nagietkiem zawiera składniki pochodzenia naturalnego.

Krem do twarzy z rumiankiem i nagietkiem nie zawiera: parabenów, barwników, SLS, produktów pochodnych ropy naftowej.

 

 

Źródło: www.poradnikzielarski.pl

Źródło: www.produktybenedyktynskie.com/

 

Sieci społecznościowe

Tagi