Lekarstwo na emocjonalną grypę

Trudno jest żyć. Wyżywić się. Dostać pracę. Znaleźć kogoś do kochania. Znaleźć kogoś, kto cię pokocha. W końcu wszyscy próbują walczyć z samotnością. Osiąganie mistrzostwa w jakiejś dziedzinie zwalcza samotność. Tak samo, jak znalezienie kogoś do kochania. Albo posiadanie rodziny i przyjaciół.

Czasem myślę o ludziach, którzy odeszli z mojego życia. Niczym o fali przypływu na plaży, która potem wraca do oceanu. Żegnaj, tęsknię za tobą. Ale jeśli za tobą popłynę, to utonę.

Codziennie jest COŚ. Coś, czego się boję. Ktoś, o kogo się martwię. Ktoś, kto wyrządza mi krzywdę, wbija nóż w plecy. Nie mogę ich uleczyć. Armia zombie zawsze tu jest.

Jeśli nie wyleczę siebie, dzień będzie skażony. Niebo będzie tryskać krwią. Mój mózg rozkroi nóż.

Przedstawię wam moją kurację. Stosuję ją każdego dnia, co godzinę, nawet teraz. Gdy to robię, wszystko mieni się, jak blask słońca na tafli wody. A kiedy tego nie robię, upadam i czuję ból.

POGÓDŹ SIĘ Z TYM

Nic nie mogę zrobić. To niczyja wina. Ludzie czasem są po prostu źli. Ja czasami jestem niedobry dla innych. Lub czasami dzieją się niefajne rzeczy. Huraganu nie można kontrolować. Czasem martwię się o przyszłość, która nigdy nie nadejdzie. Potwór z innego wymiaru. Po prostu pogódź się z tym, że ból istnieje. Zaakceptuj to.

Tęsknię za tobą i cierpię.

  •  gdzie w tej chwili w organizmie odczuwasz ból emocjonalny lub mentalny?  Pomyśl o zombie w swoim życiu i poczuj ból... gdzie on jest?

SPISZ TO

Co mnie boli? Może czuję się samotny. Być może cierpi moje ego, ponieważ ktoś wysłał mi maila, który mnie zranił. Może ktoś pomylił się, co do mnie i jestem sfrustrowany. Nigdy nie wyprowadzę tego kogoś z błędu.

Może chcę więcej pieniędzy. Albo miłości lub bezpieczeństwa. Boję się o kogoś. Martwię się.

Po prostu zaakceptuj to i spisz. To szansa, aby być uczciwym wobec siebie.

Czego pragniesz?

  • powiąż ból z czymś w świecie, co cię gnębi, z konkretną obrazą, przewlekłym stresem. Wszystko to tkwi w twojej głowie, połączonej z ciałem. Skomplikowana maszyneria bioemocjonalna.

ZATRZYMAJ TO

To wymaga praktyki. Muszę powiedzieć sobie: „To nie jest użyteczna myśl”. Myśl, myśl, myśl…  nieużyteczna myśl.

Oddycham, żyję!

Jest już trochę lepiej, jeśli chodzi o stosunek przydatnych myśli do tych nieprzydatnych. Spróbuj każdej myśli nadać etykietkę.

Czasami, na końcu wszystkich swoich zdań stawiam znak zapytania, zamiast wykrzyknika. Celowo wprawiam siebie w zakłopotanie.

Kiedy pytasz, badasz, a nie wnioskujesz. Życie staje się tajemnicą, zamiast zwykłym wynikiem.

Kluczem jest po prostu zatrzymać się na chwilę. Zatrzymać kierat obsesji. Wysiąść z karuzeli, wydostać się spod władzy tej grawitacji.

  •  

A potem zaczerpnij powietrza i pomyśl o…

…ZDROWIU

Pisałem milion razy o codziennej praktyce. Ludzie pytają mnie: „Jeśli chcę odnosić sukcesy, na której nodze mam się skupić?”. Odpowiedź: nie ma takiej nogi. Krzesło przewróci się, jeśli pozbawimy je którejkolwiek z nóg. Tu nie chodzi o sukces, ale o przetrwanie.

Chodzi o drobne uderzenia w kamień, które zamienią go w rzeźbę.

To krok wstecz w każdej sekundzie i sprawdzanie : czy jestem zdrowym?

• fizycznie: czy dobrze się odżywiam, dobrze śpię, ćwiczę?

emocjonalnie: czy otaczam się ludźmi, których kocham, którzy mnie kochają, którzy mnie inspirują. Mogę kochać siebie, nawet gdy jestem samotny lub zły?

• psychicznie: czy ćwiczę umysł, spisując dziesięć pomysłów dziennie, czytam, staję się maszyną do produkcji pomysłów?

• duchowo: czy mogę dziś powiedzieć komuś „dziękuję”? Czy mogę pogodzić się z tym, że wszystkiego na świecie nie można kontrolować? I wtedy, po raz kolejny, powiedzieć „dziękuję”?

Dzięki. Dziękuję, że to przeczytaliście. Opisałem swoje lekarstwo na emocjonalną grypę. Możesz od razu zacząć kurację. Może znów poczuję się samotny, zły, smutny, zmartwiony, czy zazdrosny. Mogę jeszcze żałować, być niespokojny. To ludzkie. Czerń jest wszędzie. Ale biorę lekarstwo i pojawia się kawałek tęczy. Musimy zabiegać o nasze szczęście w każdej sekundzie. Jeśli dbamy o siebie, dostajemy skrzydeł. Mgła chmur otwiera swe miękkie usta. Przez krótką chwilę mogę latać. Mogę pocałować.

 

Na podst. The Cure for the Emotional Flu, James Altucher, The Altucher Confidential

 

Sieci społecznościowe

Tagi