Mydlnica na problemy skórne i nie tylko

Mydlnica lekarska to  bylina z rodziny Goździkowatych (Caryophyllaceae), występująca dość pospolicie w środkowej i południowej Europie oraz umiarkowanej strefie Azji. W Polsce można ją spotkać bardzo często na całym niżu w widnych zaroślach, nad brzegami rzek, w rowach i na piaszczystych nieużytkach. Często bywa uprawiana jako roślina lecznicza.

Do celów farmaceutycznych zbiera się z upraw we wrześniu korzenie roślin pierwszorocznych bądź wczesną wiosną roku następnego i suszy możliwie szybko w suszarniach ogrzewanych w temp. 40-50°C.

Korzeń mydlnicy jest typowym surowcem saponinowym. Wyciągi z mydlnicy podane doustnie drażnią błony śluzowe jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego i pobudzają czynności wydzielnicze, zwłaszcza błon gardła i oskrzeli.Na błony suche, pozbawione śluzu działają powlekające, obniżają wrażliwość gardła i oskrzeli na bodźce i osłabiają odruch kaszlowy. Jeśli zaś błony pokryte są zgęstniałą wydzieliną, to spęczniają i rozrzedzają śluz. Umożliwia to przywrócenie naturalnego ruchu nabłonka rzęskowego oraz wyzwolenie reakcji wykrztuśnej i w konsekwencji powolne usuwanie zalegającej wydzieliny i bakterii z górnych dróg oddechowych.

Wyciągi z mydlnicy zwiększają wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy. Pobudzają też nieznacznie czynności wydzielnicze żołądka, jelit i trzustki. Na skutek obniżenia napięcia powierzchniowego i przyspieszenia emulgowania tłuszczów przez saponiny wyciągi wodne z tego surowca ułatwiają wchłanianie w jelitach składników pokarmowych i różnych substancji leczniczych.

Według badań polskich z 1976 r. wyciągi z mydlnicy działają również przeciwobrzękowo i przeciwbólowe po podaniu doustnym, a więc mają znaczenie w procesach gojenia ran i normalizowania czynności ścian naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Przetwory z mydlnicy nieznacznie wzmagają wydzielanie moczu i potu. Wiążą też szkodliwe produkty przemiany materii i ułatwiają usuwanie ich z ustroju. Ma to istotne znaczenie w niektórych chorobach skórnych, zwłaszcza spowodowanych wadliwym metabolizmem. Zewnętrznie działają korzystnie w niektórych schorzeniach owłosionej skóry głowy.

Duże dawki wyciągów z korzenia mydlnicy drażnią silnie błony śluzowe żołądka i jelit, wywołują nudności, wymioty i biegunkę. Należy więc unikać ich stosowania podczas ostrego nieżytu żołądka i jelit, krwawień z przewodu pokarmowego i we wczesnych okresach pooperacyjnych.

Najczęściej stosuje się odwar z korzenia mydlnicy jako lek wykrztuśny w ostrych i przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza ze skąpą i gęstą wydzieliną śluzową oraz trudnościach w odkrztuszaniu.

Odwary stosuje się również doustnie w niektórych chorobach na tle wadliwej przemiany materii, np. chorobie gośćcowej, skazie moczanowej, kamicy moczowej i żółciowej oraz niektórych schorzeniach skórnych, zwłaszcza trądziku, opryszczce i egzemie.

Zewnętrznie odwar z mydlnicy stanowi środek pomocniczy w łojotokowym zapaleniu skóry na głowie, wypadaniu włosów, łupieżu, a także w trądziku, opryszczce i egzemach.

Korzenie mydlnicy są również wykorzystywane w technice do produkcji czystych saponin, używanych w przemyśle farmaceutycznym.

Odwar z korzenia mydlnicy: 1/2 łyżki rozdrobnionych korzeni zalać 1 szklanką wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1-2 łyżki 2-4 razy dziennie między posiłkami jako środek wykrztuśny i regulujący przemianę materii. Odwar można stosować zewnętrznie do mycia owłosionej części głowy w łojotokowym zapaleniu skóry, wypadaniu włosów i łupieżu. Sporządza się wówczas odwar z 2 łyżek rozdrobnionych korzeni i 1 l wody i ciepłym odwarem myje skórę głowy przez 10-15 min 2 razy w tygodniu.

Zioła w schorzeniach skórnych: zmieszać po 25 g korzeni mydlnicy, ziela fiołka trójbarwnego, kłącza perzu i po 50 g korzeni łopianu, ziela skrzypu i korzeni lukrecji. Zalać 1 1/2 łyżki ziół 2 szklankami wody ciepłej, ogrzać do wrzenia i gotować 3-5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić 1/2-2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami w dolegliwościach skórnych, skazie moczanowej i kamicy moczowej.

 

Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1987.

https://produktybenedyktynskie.com/p258,szampon-z-mydlnica-lekarska

Sieci społecznościowe

Tagi