Nobel z ekonomii to jedna z nagród, które najsilniej wpływają na świat

Niektórzy uważają bowiem, że jest ona w jakiś sposób fałszywa. Zgoda, Alfred Nobel jej sobie nie wyobrażał i dodano ją 70 lat po jego śmierci. Prawdą jest również to, że stworzył ją Szwedzki Bank Narodowy, głównie po to, by uczcić swoje 300. urodziny. I co z tego?

Nieważne, ile razy ludzie będą twierdzić, że Nobel z ekonomii nie jest „oficjalny”. To po prostu nie ma znaczenia. A to dlatego, że nagroda ta stała się potężnym symbolem statusu. Jeśli jesteś ekonomistą-noblistą, automatycznie jesteś stawiany na piedestale i górujesz nad całą resztą. Twoje słowa mają większą wagę, a twój wpływ na świat niewątpliwie rośnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku ekonomii, gdyż ekonomiści niebywale oddziałują na politykę państw, która z kolei odciska się na każdym z nas.

Moim zdaniem, to, że Alfred Nobel nie brał pod uwagę nagrody z ekonomii, nie ma najmniejszego znaczenia. To, że niektórzy uważają, iż jest fałszywa, też się nie liczy. Rzecz w tym, że jej otrzymanie to dla laureata naprawdę wielka sprawa, bo wywyższa go to ponad wszystkich ważnych. Nobel mógłby jej nie zaakceptować, lecz liczy się fakt, że łączy się z nią jego nazwisko. A laureat będzie już zawsze miał kolosalny wpływ na życie i przyszłość nas wszystkich. Tylko z tego jednego powodu Nobel z ekonomii jest ważniejszy, niż jakikolwiek inny.

Ach, i gratulacje, Panie Tirole! Niech Pan nie pozwoli, by zmarnował się Pański świeżo uzyskany wpływ...

 

Na podst. The Nobel Prize in Economics is Among the Most Influential Prizes in the World, Cullen Roche, Pragmatic Capitalism

Zdjęcie: © Depositphotos.com/vladislavgajic

Sieci społecznościowe

Tagi