Olejek z pąków jabłoni

Wskazania lecznicze:

ból głowy (wskutek dolegliwości wątroby, śledziony, zaburzeń żołądkowo-jelitowych), migrena

Skład:

Świeże pączki jabłoni wiosennej włożyć do oliwy z oliwek i postawić na słońcu. Z tego należy uzyskać olejek po skropieniu (nie oliwę tłoczoną).

Zastosowanie:

Doraźnie codziennie 2 łyżeczki przez 4-6 tygodni. Na migrenę najlepiej przyjmować wieczorem jedną łyżkę stołową "na koniec" przed pójściem spać. Także proflaktycznie!

Uwaga:

Oznaki nadchodzącej migreny to częste ziewanie, ból oczu, ciemny mocz. Czynnikiem wywołującym migrenę może być ser żółty lub czekolada. Często występuje u kobiet przed miesiączką. Gdy zbliżają się dni, które są związane z migreną, wówczas należy zapobiegawczo brać wieczorami kilka dni wcześniej olejek z pączków jabłoni.

Olejek jabłkowy nie ma zbyt dobrego smaku (zjełczały). Niektórym to nie przeszkadza. W przypadku wrażliwego podniebienia można podać trochę (słodkiej) herbaty lub soku (wina na serce) na łyżce stołowej jako "podkładkę". Na to wlać wartswę olejku jabłkowego. Wtedy olejek "spłynie" nie pozostawiając nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Niemal podstawowy warunek skuteczności to odstawienie wszystkich preparatów ze sporyszu! Wydaje się, że preparaty te, po początkowej pomocy, przygotowują kolejny atak migreny. Idealny "pacjent Hildegardy" jest nie tylko samodzielny i ma silną wolę, lecz "łyka" także to, co nie szkodzi, lecz pomaga.

Przy silnym ataku migreny olejek z pąków jabłoni jest skuteczny tylko wówczas (czasami), jeśli po zażyciu chory natychmiast położy się spać (w ciemnym, spokojnym pokoju). Można też zrobić nocny kompres na głowę (włosy) z olejku z pączków jabłoni. W razie gdyby zażycie olejku z pączków jabłoni przy migrenie nie przyniosło wystarczającego skutku, można dodatkowo spróbować zabiegu zewnętrznego.

U Hildegardy czytamy:

Wiosną zerwij pierwsze pąki drzewa jabłoni, włóż je do oliwy z oliwek, ogrzej w butelce na słońcu i pij często wieczorem przed pójściem spać.

 

Źródło: Gottfried Hertzka, Domowa Apteka Św. Hildegardy,  Wydawnictwo AA, Kraków 2014r.

Sieci społecznościowe

Tagi