Ostrożnie z barwinkiem

Barwinek pospolity występuje w środkowej i południowej Europie. W Polsce rośnie na niżu i dolnej strefie górskiej w lasach i zaroślach.

Często bywa uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna o zimotrwałych liściach. Roślina kwitnie wczesną wiosną. Liście barwinka wchodzą w skład licznych mieszanek o działaniu leczniczym.

Do celów leczniczych zbiera się ziele barwinka pospolitego, które służy w przemyśle farmaceutycznym do izolowania winkaminy.

Ziele barwinka mniejszego zawiera ponad 1% mieszaniny około 30 alkaloidów, z których najważniejsze są winkamina, wincyna, winkanoryna. Mniejsze znaczenie mają inne związki, jak flawonoidy, trójterpeny i garbniki.

Alkaloid winkamina i jego półsyntetyczne pochodne w sposób niemal wybiórczy łagodnie rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne, zwłaszcza naczynia mózgowe. W wyniku tego obniżają ciśnienie krwi bez ujemnego wpływu na serce i polepszają krążenie mózgowe. U osób w podeszłym wieku z postępującą miażdżycą prowadzą często do poprawy pamięci, zdolności koncentracji i łatwiejszego zasypiania. Następuje ogólne uspokojenie, zwłaszcza że i na mięsień sercowy winkamina wpływa podobnie jak preparat z konwalii, ponieważ zmniejsza częstotliwość skurczów i wzmaga ich siłę. Korzystny jest również wpływ winkaminy na drobne naczynia oczne i uszne. Omawiany związek, prócz łagodnego działania rozszerzającego naczynia krwionośne macicy, pobudza jej mięsień w sposób nieco zbliżony do alkaloidów sporyszu.

Alkaloidy barwinka, a zwłaszcza winkamina i jej półsyntetyczne pochodne, są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, w nerwicach wegetatywnych, zastojach żylnych i zarostowym zapaleniu żył. Zaleca się także w migrenie, zawrotach głowy z niedotlenieniem mózgu oraz w łagodnych postaciach choroby wieńcowej.

Kurację można prowadzić tylko pod nadzorem lekarza.

Dobre wyniki daje łączenie winkaminy z przetworami z kwiatów arniki, kasztanowca, głogu, konwalii i milka wiosennego.

 

 Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa

Sieci społecznościowe

Tagi