Płukanie ust olejem kokosowym może zdziałać cuda

Niektórzy używają oleju kokosowego do płukania ust, w trosce o zęby, w czym naśladują mieszkańców Indii, którzy robią tak już od tysięcy lat. Wygląda na to, że skuteczność tego zabiegu potwierdza całkiem sporo badań.

W jamie ustnej żyją tysiące odmian bakterii. Jedne z nich są nam przyjazne, inne nie. Streptococcus mutans, na przykład, powoduje gromadzenie się nalotu, który nazywamy płytką nazębną, zapalenie dziąseł i powstawanie ubytków.

Gromadzący się na zębach nalot to zjawisko normalne, ale jeśli wymknie się spod kontroli, może powodować problemy. Olej wypłukuje szkodliwe bakterie, które się w nim rozpuszczają, co pozwala je usunąć z jamy ustnej.

Osobiście – wolę olej kokosowy.

Hindusi tradycyjnie używają oleju sezamowego lub słonecznikowego. Właściwie każdy olej nadaje się do płukania. Sam stosuję kokosowy, gdyż zawiera on kwas laurynowy, który zabija bakterie, wirusy i grzyby, a przy tym jest przyjemniejszy w smaku, niż inne oleje.

Teraz przyjrzyjmy się wynikom kilku badań.

Płukanie ust olejem, a streptococcus mutans:

Podczas badania przeprowadzonego w 2008 r. na grupie 20 nastoletnich chłopców, płukanie olejem (sezamowym) spowodowało zmniejszenie liczby bakterii streptococcus mutans w płytce nazębnej w ciągu zaledwie 2 tygodni. Olej, co prawda, nie był tak skuteczny, jak płyn do płukania ust z chlorheksydynami, ale za to dużo tańszy i nie tak paskudny w smaku.

Płukanie olejem przeciwdziała gromadzeniu się płytki i zapaleniu dziąseł:

Do zapalenia dziąseł dochodzi, gdy nasz układ odpornościowy atakuje bakterie z płytki nazębnej. Badanie nastolatków cierpiących na to schorzenie pozwoliło stwierdzić, że skuteczne w jego leczeniu są zarówno olej, jak i płyn do płukania ust.

Płukanie olejem pomaga na nieprzyjemny oddech:

Nieprzyjemny oddech zazwyczaj (choć nie zawsze) powodują gazy i chemikalia wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej. Logiczne zatem, że jeśli usuniemy część tych bakterii, oddech się poprawi. Kolejne badanie na grupie 20 nastolatków potwierdziło, że olej jest tu równie skuteczny, jak płyn do płukania ust.

Jak płukać usta:

1. Weź łyżkę stołową oleju.

2. Płucz nim usta przez 10-20 min.

3. Wypluj olej i umyj zęby.

Najlepiej jest płukać usta na czczo, przed myciem zębów. Nie ma potrzeby robić tego zbyt gwałtownie. Jeśli pobolewają was przy tej czynności mięśnie twarzy, spróbujcie następnym razem wziąć trochę mniej oleju.

Najważniejsze, aby go nie połykać, gdyż gromadzą się w nim bakterie i inne paskudztwa.

Czego się spodziewać:

Płuczę usta olejem od 10 dni i stwierdzam, że mój oddech jest zdecydowanie świeższy, a zęby wyglądają czyściej. Nigdy nie miałem z nimi poważniejszych problemów, ale rozumiem, w jaki sposób może to w takich przypadkach pomagać.

Można też spotkać się z opinią, że płukanie ust olejem oczyszcza krew z toksyn. Nie widzę w tym twierdzeniu większego sensu. Natomiast niewątpliwie, zabieg ten korzystnie wpływa na zdrowie zębów i higienę jamy ustnej. Jego efektywność mnie zadziwiła. Zamierzam regularnie go powtarzać. 

 

Na podst. Why Almost Everything You've Been Told About Unhealthy Foods Is Wrong, Joanna Blythman, The Guardian

Sieci społecznościowe

Tagi