Pracujmy nad wzrostem człowieczeństwa

Za każdym razem, gdy słyszę, jak jakiś ekonomista czy polityk mówi o ożywieniu czy wzroście, wszystko się we mnie gotuje. O jaki wzrost chodzi? O kolejne urządzenia, które taniej wymienić, niż naprawić, jakieś ogłupiające aplikacje itp.? I jak osiągnięty? Znowu cudzym kosztem? Co wzrośnie? Nienawiść, strach, paranoja, nierówności? I jak? Dzięki jeszcze większej ignorancji i wirowi?

Czy potrzebujemy takiego wzrostu? Naprawdę go chcemy? Nie dość już wyrządził szkód? Czy tak bardzo brakuje nam wyobraźni, że musimy powielać destrukcyjne rozwiązania, które pozwoliły nam osiągnąć to, iż wszystko można wymienić na nowszy model, a ludzie i cała planeta stali się tylko odbiorcami rzeczy zbędnych i powierzchownych?

Przywódcy nawijają o demokracji, humanitaryzmie i innych wielkich sprawach, ale, tak naprawdę, gówno ich obchodzą obywatele ich własnych państw, nie wspominając już o obcokrajowcach. Codziennie dają nam pokaz hipokryzji i cynizmu, i spodziewają się, że świat będzie łykał ich niebezpieczne kłamstwa.

I po co to wszystko? To łupienie surowców naturalnych, które przyspieszy upadek ludzkości? Te na nowo wynajdywane bańki, od których uzależniona jest opanowana przez korporacje światowa gospodarka? To wszystko jest po to, żeby kilku chciwych, samolubnych sukinsynów mogło zachować swoje przychody.

Mdli mnie od tych neoliberalnych bzdur, jakie nam serwują. Sami sobie bijcie brawo, Drodzy Przywódcy: wasz entropijny, feudalny światopogląd nas zabija.

Pracujmy nad wzrostem etycznej odpowiedzialności. Pracujmy nad wzrostem człowieczeństwa. Wtedy, być może, objawią nam się także lepsze rozwiązania gospodarcze.

 

Na podst. Let's Grow Humanity, Don Quijones, Raging Bull-shit

Sieci społecznościowe

Tagi