Śpij spokojnie

W zielarskich pismach medycyny klasztornej zalecano lawendę przede wszystkim przeciw wzdęciom. Znano także jej działanie uspokajające i łagodzące ból. Ponadto lawenda chroniła ubrania przed "plugawymi zwierzętami" - wynalazek stosowany i dzisiaj, kiedy, podobnie jak setki lat temu, wieszamy w szafach bukieciki lawendy jako ochronę przeciw owadom (np. molom).

Badania naukowe potwierdzają skuteczne działanie wewnętrzne kwiatów lawendy w przypadku problemów z zasypianiem i nerwowości oraz w przypadku czynnościowych dolegliwości nadbrzusza, przy drażliwym żołądku, wzdęciach i dolegliwościach jelitowych o podłożu nerwowym. Jako dodatek do kąpieli lawenda jest stosowana również zewnętrznie przy czynnościowych zaburzeniach krążenia - pobudza krążenie i wzmaga ukrwienie.

W medycynie praktycznej kwiaty lawendy stosowane są jako środek rozkurczowy oraz odwadniający. W stosowaniu zewnętrznym lawenda wykorzystywana jest jako środek ułatwiający zasypianie, pomaga tez w gojeniu się ran.

Uspokajająca herbata lawendowa

2 łyżeczki kwiatów lawendy zalać 1 filiżanką gorącej wody, pozostawić do zaparzenia na 5 minut i odcedzić. Przy stanach nerwowości i zaburzeniach snu wypić przed snem 2 filiżanki herbaty. Aby wzmocnić uspokajające działanie herbaty lawendowej, dobrze jest połączyć ją z herbatą z kozłka lekarskiego.

 

Źródło: Saum Kilian, Klasztorna apteka zioła o. Kiliana, wydawnictwo Salwator, 

 

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi