Śpij spokojnie

W zielarskich pismach medycyny klasztornej zalecano lawendę przede wszystkim przeciw wzdęciom. Znano także jej działanie uspokajające i łagodzące ból. Ponadto lawenda chroniła ubrania przed "plugawymi zwierzętami" - wynalazek stosowany i dzisiaj, kiedy, podobnie jak setki lat temu, wieszamy w szafach bukieciki lawendy jako ochronę przeciw owadom (np. molom).

Badania naukowe potwierdzają skuteczne działanie wewnętrzne kwiatów lawendy w przypadku problemów z zasypianiem i nerwowości oraz w przypadku czynnościowych dolegliwości nadbrzusza, przy drażliwym żołądku, wzdęciach i dolegliwościach jelitowych o podłożu nerwowym. Jako dodatek do kąpieli lawenda jest stosowana również zewnętrznie przy czynnościowych zaburzeniach krążenia - pobudza krążenie i wzmaga ukrwienie.

W medycynie praktycznej kwiaty lawendy stosowane są jako środek rozkurczowy oraz odwadniający. W stosowaniu zewnętrznym lawenda wykorzystywana jest jako środek ułatwiający zasypianie, pomaga tez w gojeniu się ran.

Uspokajająca herbata lawendowa

2 łyżeczki kwiatów lawendy zalać 1 filiżanką gorącej wody, pozostawić do zaparzenia na 5 minut i odcedzić. Przy stanach nerwowości i zaburzeniach snu wypić przed snem 2 filiżanki herbaty. Aby wzmocnić uspokajające działanie herbaty lawendowej, dobrze jest połączyć ją z herbatą z kozłka lekarskiego.

 

Omega 3-6-9 (w dpowiednich proporcjach) + melisa + chmiel + lawenda + głóg + czarny bez + siemię lniane.

Wspiera uspokojenie i prawidłowy proces zasypiania.

- Ziele melisy, szyszka chmielu, kwiat lawendy działają tonizująco
 i rozluźniają co pozytywnie wpływa na proces zasypiania.
- Owoc głogu wspomaga układ krążenia.
- Siemię lniane, kwiat lawendy i ziele melisy optymalizują proces trawienia.

 

Wodne wyciągi ziołowe z melisy działają uspokajająco (podobnie jak szyszka chmielu i kwiat lawendy), co pozytywnie wpływa na proces zasypiania. Ponadto owoc głogu oprócz wspomagania działania uspokajającego, podtrzymuje fizjologiczny stan układu krążenia. Siemię lniane, kwiat lawendy i ziele melisy optymalizują proces trawienia, co również wpływa pozytywnie na organizm, a tym samym wspomaga zasypianie.

Życiodajne oleje: Bioestry to najczystsza forma kwasów Omega 3, 6, 9.Wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie mogą być wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczone z pożywieniem.

- Są niezbędne w procesach regeneracji organizmu.

- Stanowią budulec nowych komórek.

Stosując kwasy Omega 3, 6, 9 wspieramy serce i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Zastosowanie: Składniki preparatu wspierają uspokojenie i prawidłowy proces zasypiania. Ziele melisy działa tonizująco i rozluźniająco (podobnie jak szyszka chmielu i kwiat lawendy), co pozytywnie wpływa na proces zasypiania. Ponadto owoc głogu wspomaga układ krążenia. Siemię lniane, kwiat lawendy i ziele melisy optymalizują proces trawienia, co również wpływa pozytywnie na organizm, a tym samym wspiera prawidłowe zasypianie.

 

 

Źródło: Saum Kilian, Klasztorna apteka zioła o. Kiliana, wydawnictwo Salwator, Kraków 2008

www.produktybenedyktynskie.com.pl

 

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi