Srebro koloidalne

Pod pojęciem srebra koloidalnego rozumie się najmniejsze cząsteczki srebra, które nie rozpuszczają się w wodzie i na podstawie ich ładunków elektrycznych jako tak zwane koloidy "unoszą się" na wodzie.

Właściwość znana od dawna...

Już w starożytności znane było zdrowotne działanie srebra, lub przynajmniej się go domyślano: wrzucano na przykład kawałek srebra do pojemnika z mlekiem, aby zachować dłużej jego trwałość i zabić zarazki.

W średniowieczu zarówno Hildegarda z Bingen, jak i Paracelsus zalecali srebro jako środek wspomagający leczenie kaszlu oraz oczyszczanie organizmu.

W pierwszej połowie XX w. próbowano wykorzystać działanie srebra przeciw infekcjom, próby te jednak nie powiodły się , gdyż ich koszty były zbyt wysokie, natomiast rezultaty mało zadowalające. Obecnie jednak naukowy postęp umożliwił uzyskanie pozytywnych efektów. Preparatowi z zawartością koloidalnego srebra przypisuje się pozytywne działanie, wspomagające leczenie chorób o podłożu bakteryjnym, wirusowym oraz grzybiczym i wywołanym przez  pasożyty. Również w schorzeniach skórnych, prze reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu spojówek, biegunce, alergiach i atopowym zapaleniu skóry, można zaobserwować pozytywne działanie preparatu.

...Jednakże budząca kontrowersje

Stosowanie srebra w medycynie  jest kwestią sporną. Podobnie jak w kwestii ekstraktu z pestek grejpfruta zdania są podzielone, ponieważ mechanizm działania srebra koloidalnego na zarazki chorobotwórcze nie został dotychczas naukowo wyjaśniony. Mimo to wiele wskazuje na skuteczność tego środka. Preparat należy stosować dokładnie według wskazówek, aby zagwarantować jego pełne bezpieczeństwo - w przeciwnym razie srebro może odkładać się w organizmie i mu szkodzić. 

Roztropne stosowanie

Koloidalne srebro, podobnie jak antybiotyki, nie potrafi rozróżniać pomiędzy "dobrymi" a "złymi" bakteriami. Preparat długo stosowany i w zbyt dużych dawkach jest szkodliwy dla fizjologicznych bakterii organizmu.

Jeśli wiele drobnoustrojów w krótkim czasie podlega unicestwieniu, ich substancje trujące uwalniane są do organizmu. Może to szybko doprowadzić do znaczącego pogorszenia dolegliwości. Dlatego bardzo ważne jest równoległe wspomaganie organów oczyszczających organizm, takich jak nerki, wątroba, płuca i skóra. Przy zbyt wysokiej dawce preparatu może dojść do uczucia osłabienia, nudności i zawrotów głowy.

Srebro koloidalne należy więc na początku stosować w niskich dawkach, a następnie przez trzy kolejne dni nieznacznie zwiększać dawkę. Stosownie do koncentracji preparatu jego dawkowanie jest bardzo zróżnicowane. Nie wolno stosować go na własną rękę, tylko skonsultować sposób jego przyjmowania ze swoim terapeutą. Kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci nie mogą przyjmować tego preparatu!

 

 

Źródło: Roślinne antybiotyki, Aruna M.Siewert, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2015

Sieci społecznościowe

Tagi