Uważność, intuicja i celowy trading

O wykorzystywaniu intuicji w inwestowaniu i spekulowaniu.

Gatis Roze (StockCharts) uważa, że intuicję można rozwinąć jedynie po dziesiątkach lat ciężkiej pracy i wdrażania na rynku procesów, które dają dobre wyniki. Joshua Brown (The Reformed Broker), powołując się na przykład George'a Sorosa, podkreśla, że inwestorzy stają się wielcy dlatego, że mają odwagę robić wielkie zakłady, kierując się tym, co podpowiada im instynkt. Żaden rozumowy proces, dający się sprowadzić do liczb, nie powie ci, czy iść na całość w konkretnym przypadku.

Jak traderzy (i inwestorzy) powinni otworzyć się na swą intuicję? Michael Covel i Andy Puddicombe wskazują na medytację i uważność. Wśród klientów Puddicombe'a są traderzy z największych banków świata. Idea jest taka, że uważność pomaga im mniej się rozpraszać i bardziej skupić na tym, co się dzieje wokół nich.

O uważności i tradingu wiele też pisze Brett Steenbarger na stronie TraderFeed. Jeden z jego wniosków: traderzy działają bardziej celowo.

Steenbarger: „Moim zdaniem, dobrzy traderzy myślą o rynkach, zanim zaczną spekulować. Wielcy traderzy też to robią i jeszcze myślą o swoim myśleniu. To sprawia, że ich spekulowanie jest bardziej celowe, kontrolowane i ostatecznie – bardziej podlegające regułom".

Na rynkach intuicję zyskuje się jedynie z czasem. Ci, którzy są uważni, mogą mieć do niej bardziej klarowny dostęp, kiedy handlują, zwłaszcza do własnych emocji. Nie można handlować jak Soros w jego najlepszych czasach bez silnego kontaktu ze swymi emocjami. Większość z nas nie zbije wielkiej fortuny na rynkach, jednak możemy być na nich bardziej uważni i bardziej otwarci na swą intuicję. Co ważniejsze, jeśli potrafimy działać bardziej celowo, gdy handlujemy, może nam to pomóc uniknąć pułapek, przez które tylu traderów tak marnie kończy.

 

Na podst. Mindfulness, intuition and intentional trading, abnormalreturns

Sieci społecznościowe

Tagi