Zarządzanie ryzykiem oznacza poznanie samego siebie

Każdego dnia aktywni inwestorzy zgłębiają rynek, by dobrze zarządzać ryzykiem. Przed, w trakcie i po sesji jesteśmy zarzucani analizami i opiniami ze Stock Twits i Twittera. Media tradycyjne biją nas po oczach nagłówkami. Ale jedna rzecz jest często pomijana, choć tak istotna dla wyników inwestowania: nasze doświadczenie i rozumienie samych siebie. Moim zdaniem, to odróżnia dobrego inwestora od najlepszego. Jaki jest twój profil ryzyka, jakie są ramy czasowe i uprzedzenia? Im bardziej uczciwy i przewidujący będziesz wobec siebie, tym bezpieczniejsze będą twoje inwestycje. Zarządzanie ryzykiem oznacza poznanie siebie. Brzmi dość prosto, ale wymaga pracy. Musimy być świadomi swoich mocnych i słabych stron. Jedni inwestorzy stawiają na wzrost, a inni preferują strategię stawiającą na wartość. Jedni są pasywni, inni aktywni. Długoterminowi lub krótkoterminowi. Ważne jest, by zrozumieć, że można wygrać w ramach każdej z tych strategii... trzeba tylko odkryć, która najlepiej pasuje do ciebie. Doświadczenie na pewno pomoże ci się odnaleźć, określić siebie i udoskonalić. Oto kilka wskazówek dla początkujących inwestorów na temat zarządzania ryzykiem:

1.Rób notatki i prowadź dziennik transakcji. Inwestuję od 15 lat, a nadal uczę się na własnych błędach i sukcesach. Każda operacja jest jakąś lekcją.

2.Broń swojej pewności.Sukces często rodzi jeszcze większy sukces, pod warunkiem, że rozumiemy, skąd się wywodzi. Pewni siebie, jesteśmy bardziej otwarci na ryzyko, co może być dobre lub złe. Broń swojej pewności, mając plan. Zarządzanie ryzykiem to małe straty i solidne zyski.

3.Nie sugeruj się nagłówkami.Nie grzęźnij w informacjach. Media potrafią mieć to samo wyjaśnienie, w tym samym dniu, na to, że rynek rośnie, a potem na to, że idzie w dół. Skup się na strategii inwestycyjnej i ramach czasowych. Uświadom sobie, że twoja strategia jest wyjątkowa… i to jest OK.

 

 

Na podst. Managing Risk Means Knowing Yourself, Andrew Nyquist, See It Market

Sieci społecznościowe

Tagi