COLD CREAM CHRISTIANI’S -przepis

Cold cream to emulsje typu woda w oleju. Mają gęstą i tłustą oraz półprzepuszczalną konsystencję. Nazwa wzięło się stąd, iż kosmetyki tego typu dają wrażenie zimna przy nakładaniu na skórę na skórę. Kremy te stosuje się już od blisko 2000 lat. Jest to prawdopodobnie pierwszy wymyślony przez ludzi krem do twarzy. Na początku stosowany był jako środek czyszczący oraz działający na rożne dolegliwości skórne (podrażnienia, otarcia czy zadrapania).

Faza olejowa: 37g oleju z sezamu indyjskiego, 15g olej jojoba, 7g wosk pszczeli (emulgator)

Faza wodna: 25g hydrolitu różanego, kilka kropel olejku eteryczny różanego.

Sposób przygotowania:

1. Przygotowujemy kąpiel wodną, odmierzamy odpowiednią ilość emulgatora w zlewce, w tym przypadku jest to wosk pszczeli i podgrzewamy w kąpieli wodnej, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia i wyciągamy.

2. Odmierzamy resztę składników fazy olejowej i dodajemy do rozpuszczonego wosku pszczelego i łączymy je razem w kąpieli wodnej, a następnie odmierzamy fazę wodną i podgrzewamy. Mierzymy temperaturę fazy wodnej oraz fazy olejowej. Powinny one wynosić po około 40°C.

3. Do fazy olejowej, dolewamy po kropli fazę wodną, cały czas miksując blenderem ok. 5 minut. Bardzo ważne jest aby robić to powoli i stopniowo dodawać fazę olejową, inaczej krem się zwarzy. Krem powinien mieć konsystencję gęstej śmietany.

4. Na koniec, kiedy preparat nie jest gorący dodajemy kilka kropel olejku eterycznego. Gotowy krem przekładamy do słoiczków. Podpisujemy. Krem przechowujemy w lodówce (trwałość to ok. 2-4 tygodni).

 

TYNIEC - WARSZTATY TAJEMNICE ZIÓŁ

CZĘŚĆ III/2016

Elżbieta Pisulewska, Monika Jackowska

Receptury kremów wykonanych na warsztatach w Tyńcu

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

Autor

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi