Cudowny mlecz Dr Monika Fijołek

Właśnie na terenie całego kraju zaczął kwitnąć wszystkim znany mlecz, którego prawidłowa nazwa to mniszek lekarski (Taraxacum officinale). Nazywa się go również dmuchawcem, maikiem, mnichem. Mniszek jest niską byliną wytwarzającą rozetę lancetowatych, głęboko powcinanych liści, z których w maju wyrastają puste w środku łodygi wysokości do 30 cm z żółtymi kwiatami w formie koszyczków. Kwiaty o średnicy 5cm otwierają się w dni słoneczne, a zamykają w dni deszczowe i w nocy. Okres kwitnienia najobfitszy jest w maju, ale zdarza się ,że roślina powtarza kwitnienie do września. Po przekwitnięciu tworzą się charakterystyczne owocostany nazywane dmuchawcami zawierające nasiona zaopatrzone w aparat lotny, który umożliwia rozsiewanie roślin na znaczne odległości.  

Polecam zbierać tę cenną roślinę ze stanu naturalnego z dala od ulic gdyż ma wiele cennych właściwości leczniczych:

  • Kwiaty  - zbieramy na początku kwitnienia bez szypułek. Robimy z nich syrop z dodatkiem cytryny, imbiru, stokrotek i cukru. Taki domowy syrop działa przeciwzapalnie w grypie i przeziębieniach.
  •  Liście wycina się wczesną wiosną, można je dodawać do surówek, wykazują nawet silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne niż kwiaty.
  •  Korzenie - wykopuje się późną jesienią lub wiosną, oczyszcza, myje i suszy w temperaturze 40-50oC. Korzeń mniszka wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze, moczopędne, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, obniża zawartość cukru we krwi.

Liście i kwiaty można też suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu rozłożone cienką warstwą na papierze. A zimą przygotować z nich zdrową herbatkę. Na zdrowie !

Dr inż. Monika Fijołek  

Dr Monika Fijołek

Autor

Dr Monika Fijołek -Doktor nauk rolniczych. Praca doktorska z uprawy mięty pieprzowej obroniona w 2014 r. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Autorstwo książek o tematyce zielarskiej („Zioła w ogrodzie” Wydawnictwa SBM, Warszawa 2016, współautorstwo książki „500 przypraw i ziół leczniczych” Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015, recenzja książki „Atlas roślin ogrodniczych” Wydawnictwa SBM, Warszawa 2016).

Zainteresowania: uprawa ziół, ziołolecznictwo jako dar boży, hagiografia, rysunek odręczny, projekty ogrodów przydomowych i klasztornych. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi