Cukier jak narkotyk

Nadmiar cukru w diecie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie - to wiedzą już dzieci. Mało kto zdaje sobie sprawę, że cukier uzależnia w takim samym stopniu, jak kokaina czy nikotyna.

Tylko w tym roku naukowcy 28 razy badali wpływ cukru na umysł człowieka. Specjaliści podkreślają, że ilość naukowo potwierdzonych doniesień wskazujących na uzależniające właściwości cukru jest tak duża, że nie może być dłużej ignorowana.

- Odnajdujemy wiele związków w tym jak leki i jedzenie wpływają na nasz mózg - wyjaśnia Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse.

Farmakolog Richard Adamson, pełniący funkcję konsultanta w American Beverage Association z rozbawieniem przyjmuje te naukowe doniesienia. Jest przekonany, że nie można uzależnić się ani od cukru, ani od fast foodów.

- Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś napadł na bank, żeby zdobyć pieniądze na lody albo batonika - komentuje.

Naukowcy jednak nie dają się zwieść i podkreślają, że biochemia mózgu narkomanów oraz osób uzależnionych od słodyczy jest bardzo podobna. Mechanizm wyzwalający nałóg jest zazwyczaj taki sam. Tym bardziej, że od cukru w prosty sposób można się uzależnić, bo jest on praktycznie wszechobecny. Dodaje się go nawet do tych produktów, w których się go nie spodziewamy: musztardy, ketchupu, zup czy sosów instant.

Badacze wyliczają, że średnio każdego dnia możemy spożywać nawet do 25 łyżek cukru ukrytego w  gotowych produktach spożywczych. Jeśli pomnożyć tę ilość przez liczbę dni w roku, okazuje się, że rocznie spożywamy do 45 kg cukru. A bezpieczne dzienne dawka spożycie cukru wynosi jedynie 7 gramów...

 

Źródło: life.forbes.pl

Sieci społecznościowe

Tagi