Dlaczego zmienność ma znaczenie

W sensie czysto akademickim, można powiedzieć, że zmienność nie ma znaczenia. Lecz w prawdziwym świecie potrafi wykończyć emocjonalnie niejednego inwestora.

Zmienność ostatnio wyraźnie podskoczyła, jakieś 20% powyżej swej 10-dniowej średniej kroczącej. Według Volatility Made Simple, nawet po dużym ruchu giełdy w górę VIX (indeks zmienności, zwany „wskaźnikiem strachu") może nadal rosnąć, oddając silny niepokój inwestorów.

Ale co to oznacza dla nich i dla traderów?

Brett Steenbarger z TradeFeed: „Gdy zmienność rośnie o kilka rzędów wielkości, wzmacniają się nie tylko ruchy zgodne z trendem, ale także przeciwne. A wtedy łatwo może dojść do sytuacji, że w kilka minut cena jakiegoś aktywa zmieni się o 1% na twoją niekorzyść, podczas gdy na rynku o niższej zmienności zajęłoby to kilka dni. Jeśli skala prowadzonego przez ciebie handlu jest taka sama przy wysokiej zmienności, jak przy niskiej, to w praktyce należy ją traktować tak, jakby była kilkukrotnie większa".

Z kolei Rick Ferri przypomina, że w obliczu wysokiej zmienności inwestorzy długoterminowi nie mogą, i nie powinni, zbyt wiele robić: „Jeśli w okresie wysokiej zmienności masz ochotę wycofać się z rynku, to powinieneś pamiętać, że dobrowolnie zdecydowałeś się na alokację w akcje i prawdopodobnie uczyniłeś to w czasie, gdy nie rządziły tobą emocje. (...) Cała sztuka polega na tym, aby pogodzić się ze spostrzeżeniem Kahnemana, że strach przed stratą jest silniejszy od radości z zysku i uświadomić sobie, że tego właśnie doświadczasz".

Najlepiej spróbować złapać dystans do rynku. Świadomość własnych uczuć może powstrzymać inwestora od podejmowania pochopnych decyzji, które jeszcze bardziej zaszkodzą jego portfelowi.

Prawdziwym wyzwaniem nie jest stworzenie wspaniałej strategii, tylko takiej, której będziesz się w stanie trzymać. Inwestorzy, którzy postanawiają zmienić plan, bo robi się gorąco, prawie zawsze ładują się w kłopoty. Lepiej unikać podejmowania ważnych decyzji w stresujących warunkach. Koniec końców, lepsza będzie dla nas niedoskonała strategia, przy której wytrwamy, niż znakomita, którą porzucimy, gdy tylko zrobi się nieprzyjemnie.

 

Na podst. Why volatility matters, abnormalreturns

 

Sieci społecznościowe

Tagi