Dzieci leczone antybiotykami są częściej otyłe

Naukowcy z University of Pennsylvania oraz Bloomberg School of Public Health przeanalizowali dane z lat 2001 – 2013 dotyczące zdrowia ponad 64 500 amerykańskich dzieci. Rozwój dzieci śledzony był do piątego roku życia.

Jak się okazało dzieci, które w wieku dwóch lat miały za sobą cztery lub więcej kuracji antybiotykowych, w wieku 5 lat o 10 proc. częściej były otyłe w porównaniu z większością (około 70 proc.), w wieku 24 miesięcy mającą za sobą tylko dwie kuracje.

Antybiotyki o szerokim spektrum działania (zabójcze dla wielu rodzajów bakterii) bardziej sprzyjały otyłości niż działające specyficznie. Także podawanie antybiotyków w pierwszych miesiącach życia zwiększało zagrożenie otyłością.

Naukowcy zastrzegają, że antybiotyki nie powodują otyłości bezpośrednio i zalecają, by dzieci dalej je przyjmowały. Zdaniem autorów badań normalna, sprzyjająca zachowaniu prawidłowej wagi flora jelitowa ginie pod wpływem antybiotyków i jest zastępowana przez bakterie, które kierują metabolizm na niewłaściwe szlaki. Aby temu zapobiec trzeba stosować antybiotyki możliwie najlepiej dostosowane do choroby – na podstawie odpowiednich testów.

Aby dokładniej wyjaśnić związek pomiędzy antybiotykami a otyłością konieczne będą dalsze badania zwłaszcza, że na razie nie brano pod uwagę tak ważnych czynników jak aktywność fizyczna dziecka i jego dieta.

 

Źródło: PAP

Sieci społecznościowe

Tagi