„NIC NIE CZYŃ BEZ RADY”

Współcześni szefowie powinni przyswoić sobie mądrość Świętego Benedykta: „Nic nie czyń bez rady, a po uczynku nie będziesz żałował” (RB 3,12). Nasz założyciel cytuje tutaj słowa ze Starego Testamentu. Jak podkreśla, na radę należy zwoływać wszystkich – zwłaszcza młodych, ponieważ nierzadko to im właśnie objawia się to co jest lepsze.

            W czasach współczesnych rzadko spotyka się już gremia doradcze, które rzeczywiście pełnią swoją funkcję, to znaczy których członkowie mają odwagę powiedzieć, co naprawdę myślą. Większość z nich boi się jasno wyrazić swoje zdanie, ponieważ mogłoby to dla nich oznaczać koniec kariery. Z prywatnych rozmów z członkami zarządów firm wiem, jaki wielki odczuwają lęk przed powiedzeniem prawdy. Wprost niewiarygodne jest, ilu ludzi wyrzeka się własnych poglądów dlatego, że znaleźli się na określonej pozycji.

            Na dłuższą metę ich postawa szkodzi gospodarce i nie wychodzi na dobre społeczeństwu. Odwaga bronienia prawdy, którą się odkryło, stanowi ważny aspekt wolności. Kto zna historię, wie doskonale, ze historia wolności jest historią sprzeciwu, a nie kalkulacji czy oportunizmu.

 

N.Wolf OSB, Zdobądź siły na zmianę życia, wyd. Święty Wojciech, Poznań 2015, str.230

Sieci społecznościowe

Tagi