Preparaty przeciwstarzeniowe to głównie antyoksydanty prof. Iwona Wawer

Obecnie uwaga kosmetologów i dermatologów skupia się na procesie starzenia się skóry i czynnikach temu  sprzyjających. Jednym z czołowych „wrogów” okazały się wolne rodniki, powstające w procesach metabolicznych, ale także pod wpływem promieniowania UV.

W walce z wolnymi rodnikami, skuteczne są antyoksydanty z roślin. Wzbudziło to zainteresowanie wyciągami roślinnymi i ich zastosowaniem w celu spowalniania procesu starzenia się. Rynek kosmetyczny oferuje obecnie szeroką gamę produktów określonych mianem anti-aging. Dawniej grupa ta obejmowała głównie kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej mające na celu zmniejszenie widoczności zmarszczek. Obecnie znajdziemy też całą gamę produktów, których zadaniem jest ochrona skóry. Oprócz filtrów UV, są to przede wszystkim: witaminy C, E, A i karotenoidy, koenzym Q oraz substancje pochodzenia roślinnego, głównie flawonoidy.

Antyoksydanty te odpowiadają za ochronę skóry przed stresem oksydacyjnym.

Ważne jest nie tylko stosowanie kremów chroniących skórę, ale także stosowanie zdrowej diety, która wzmocni wewnętrzne siły obronne organizmu.

Niestety, żadne kosmetyki nie pomogą, jeśli nie prowadzimy równocześnie zdrowego stylu życia i odżywiamy się byle jak.

Skóry nie należy eksponować na takie czynniki jak nadmierna dawka słońca czy dym tytoniowy. Najlepszym przeciwstarzeniowym kosmetykiem wydaje się być preparat łączący właściwości antyoksydacyjne z czynnikami wpływającymi odżywczo i regenerująco na skórę, a do tego wyprodukowany jest z naturalnych surowców.

Praktyczna rada

Nasze babcie okładały skórę plasterkami ogórka, poziomkami. Propozycja współczesnego naukowca: kupić krem z ekstraktem z zielonej herbaty lub żurawiny, aronii, likopenem z pomidorów, koenzymem Q, skwalanem czy witaminą C i E. Natomiast, aby odżywić skórę i cały organizm – ogórki zjeść w sałatce z oliwą, a do tego poziomki na deser.

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.168

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi