Tylko to się naprawdę liczy

Nie wszystko tu zależy od właściwej strategii inwestycyjnej, odpowiedniego ubezpieczenia na życie, najlepszej strategii podatkowej czy nawet od szczęścia - choć te rzeczy są bardzo pomocne. Jest jeszcze coś, co spaja je ze sobą, coś, co faktycznie prowadzi do niezależności finansowej:

Nieważne, czy jesteś lekarzem zarabiającym 300 tys. dol. rocznie, czy pracownikiem państwowym i płacą ci 65 tys. dol. Czynnikiem, który w każdym przypadku będzie decydujący, jest twoje podejście do pieniędzy. Lekarz z 300 tys., który właśnie kupił Bugatti, ma łódkę z odrzutowym napędem i dwa domy za 2,5 mln dol., a do tego trzy razy w roku jeździ do Wenecji, nie jest bliższy finansowej niezależności, niż pracownik budżetówki, który zarabia 65 tys., a żyje za 40 tys.

Albo więcej pieniędzy. Wiadomo, świetna sprawa. Lecz twoje nastawienie do dodatkowego dochodu i to, co zrobisz z ostatnią podwyżką, jest ważniejsze dla twego długoterminowego majątku, niż podwyżka, jako taka. W ciągu całej twej kariery zawodowej podejście do dochodów i styl życia będą jednym, decydującym czynnikiem w twojej drodze ku niezależności finansowej. Jeżeli będziesz realistą, będziesz potrafił oprzeć się presji, by dorównać w tym, co masz, sąsiadom, będziesz umiał zignorować myśl, że taki, czy inny styl życia ci się „należy” – znajdziesz się na dobrej drodze.

Tu nie chodzi o samozaparcie w rygorystycznym, wiecznym skąpstwie. Chodzi o uświadomienie sobie, że twoje przyszłe ja jest równie ważne, jak teraźniejsze: to ty jesteś odpowiedzialny za materialny byt jednego i drugiego.

 

Na podst. The only thing that really matters, James Osborne, CFP®

Sieci społecznościowe

Tagi