10 najważniejszych rzeczy w finansach osobistych – cz. 1

Prawda jest taka, że, niezależnie od tego do czego się dąży, w finansach osobistych jest zaledwie kilka rzeczy, które faktycznie mają znaczenie. Przedstawiamy je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej (która jednak też bardzo się liczy).

1. Zawrzyj związek małżeński i w nim pozostań.

Najgorsza rzecz, jaka może ci się przytrafić, jeśli chodzi o finanse osobiste, to rozwód. Można nie tylko zostać bez połowy swoich aktywów, ale np. lekarz traci zwykle ogromną część swych dochodów przez kilka następnych lat. Pozostanie singlem to drugi niezły wybór. Dwie osoby nie będą żyły tak tanio, jak jedna (koszty utrzymania pary wynoszą około 1,4 kosztów życia w pojedynkę). Badania pokazują jednak, że ci parach są szczęśliwsi, bogatsi i żyją dłużej. Jeden dom, jeden udany małżonek, szczęśliwe życie i to wszystko. Cóż… wszyscy znamy ludzi, którzy są finansowo „niedostosowani”. Rozrzutna druga połowa pozbawiła bezpieczeństwa finansowego niejednego zamożnego inwestora czy inwestorkę.

2. Postaraj się o wysoką pensję.

Ludzie często bagatelizują wpływ wysokiej pensji na finanse osobiste. Oczywiście, osoba dużo zarabiająca może zostać bankrutem równie dobrze, jak ta, co zarabia mało. Ale ci z wysokim wynagrodzeniem mają znacznie większe szanse na zgromadzenie bogactwa i uzyskanie niezależności finansowej.

3. Zapewnij sobie długie życie zawodowe.

Ważniejsze od najwyższych zarobków w karierze jest to, jak długo będzie ona trwała. Co z tego, że przez 15 lat zarabiasz po 350 tys. rocznie, jeśli potem dotyka cię wypalenie zawodowe. Lepiej pracować przez 30 lat i zarabiać  200 tys. W sumie, zarobisz więcej, a zapłacisz od tego mniejszy podatek. Twoje pieniądze będą dłużej pracowały. Krócej będziesz zmuszony żyć z tego, co odłożyłeś, a więc będziesz mógł wydawać więcej na emeryturze. Zorientuj się, co powinieneś zrobić, by pracować zawodowo, dopóki jesteś w wieku produkcyjnym.

4. Zabezpiecz się przed katastrofą.

Jedną z najgłupszych rzeczy, którą możesz zrobić w przypadku finansów osobistych, jest brak odpowiedniego ubezpieczenia. Ochrona w przypadku błędu w sztuce (jeśli jesteś lekarzem), OC, ubezpieczenie od niepełnosprawności, zabezpieczenie bliskich i jakiś rodzaj ubezpieczenia na życie są absolutną koniecznością. Wiele szkód finansowych powstaje z braku odpowiedniego ubezpieczania.

5. Żyj znacznie poniżej swojego stanu.

Ta kardynalna reguła finansów osobistych znalazła się na piątym miejscu niniejszego zestawienia. Ważne jest tu słowo „znacznie”. Nie wystarczy bowiem żyć nieco poniżej swojego stanu. Odkładnie 20% zarobków brutto na emeryturę to dość dużo i prawdopodobnie wystarczy odłożyć jakieś 15%. Ale wydawanie 19,8 tys. dol. miesięcznie, gdy zarabiasz 20 tys., to nienajlepszy pomysł. Znam wielu bogatych ludzi i żaden nie szasta pieniędzmi. Największym wydatkiem i winowajcą w przypadku większości ludzi jest dom. Ograniczenie kredytu hipotecznego do dwukrotności rocznego dochodu brutto ma ogromne znaczenie.

Ciąg dalszy w części 2 tego artykułu.

 

Na podst. 10 Things That Matter Most In Personal Finance, The White Coat Investor

Sieci społecznościowe

Tagi