Wciąż podejmujesz próby zrzucenia zbędnych kilogramów, które kończą się fiaskiem? Nie widzisz efektów swoich starań? To z pewnością może być frustrujące, a niekiedy nawet destrukcyjne. Jednak najczęściej przeszkody tworzymy sami, a wynikają one albo z braku wiedzy, ufaniu odchudzającym mitom, albo niedostatecznej woli walki. Jak zatem ruszyć efektowną drogą do celu? Po pierwsze należy uwierzyć w swoje możliwości i doładować się dużą dawką motywacji. Po drugie czas wyeliminować błędy, które mogły stać nam na przeszkodzie. W tym celu należy bardzo dokładnie zrobić sobie rachunek sumienia, by odpowiednio podsumować własne starania. Warto też zweryfikować swoją wiedzę. Zwiększanie swojej świadomości na temat odżywiania, pomaga stale poprawiać nawyki żywieniowe, które zawsze pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę.
Czas na skuteczne odchudzanie!
Jeśli ma być, w końcu skutecznie należy zweryfikować swoje dotychczasowe starania i wyeliminować ewentualne błędy. Są one dość powtarzalne i daje się na nie złapać wielu. O czym mowa? Poznaj 10 najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania:
- Stosowanie restrykcyjnej diety!
Często mylnie kluczem do sukcesu zdają się być te najbardziej restrykcyjne diety. Zazwyczaj charakteryzują się one zaniżoną kalorycznością i nie dają poczucia sytości. Co prawda drastyczne ograniczenie kalorii może przyczynić się do szybkiej utraty kilku, pierwszych kilogramów. Jednak nieprawidłowo zbilansowana dieta jednocześnie prowadzi do spowolnienia metabolizmu, osłabienia, rozdrażnienia oraz efektu jo-jo. - Niedostateczne nawodnienie organizmu!
Musimy pamiętać, ze woda sprzyja wszelkim reakcjom zachodzących w organizmie. Jej niedobory często utrudniają trawienie, czy tez przyczyniają się do powstawania wzdęć. Dlatego, tak ważne, by prawidłowo się nawadniać. Dorosła osoba powinna przyjmować ok. 2 litrów płynów dziennie. - Podjadanie między posiłkami!
Spontaniczne podjadanie bardzo często staje się głównym powodem przybierania na wadze, jak i późniejszą przeszkodą w redukcji masy ciała. Zazwyczaj jest złym nawykiem, a co gorsza najczęściej przekąski stanowią słodycze i słone przystawki. Sposobem na ten błąd jest jadanie posiłków regularnie, lub szukanie zdrowych alternatyw dla ciastek, cukierków, chipsów, czy też słonych paluszków. - Brak aktywności fizycznej!
Wysiłek fizyczny jest właściwie uzupełnieniem diety odchudzającej. Dzięki niemu nie tylko mamy szanse przyspieszyć cały proces, ale też wzmocnić swoje mięśnie i ujędrnić ciało. Dzięki temu zyskujemy nie tylko szczuplejszą sylwetkę, ale też silniejszą i bardziej kształtną. - Nieregularne i niedbałe spożywanie posiłków!
Regularność spożywania posiłków jest istotna dla prawidłowej pracy metabolizmu. Lepiej stawiać na mniejsze, a częstsze porcje. Najlepiej, kiedy odstępy miedzy posiłkami wynoszą około 3-4 godziny. Jeśli przerwy będą zbyt długie organizm może zacząć magazynować kalorię, czego nie chcemy. - Niekontrolowane odstępstwa od diety!
Czyli organizowanie sobie tzw. cheat day! O ile odstępstwo od diety miało by być okazjonalne i stanowić jedno dodatkowe lub bardziej kaloryczne danie w ciągu takie dnia, faktycznie nie zaburzało by znacząco diety. Błędem jest jednak zbytnie folgowanie w tzw. cheat day i nadrabianie deficytu, który udało się dotychczas zbudować. Zagrożenie jakie niesie taki odstępstwo to również wzmaganie apetytu na to co nie służy diecie odchudzającej. - Uleganie presji otoczenia!
O ile już sami zapanujemy nad tym co jeść podczas diety odchudzającej, nie łatwo jest odmawiać, kiedy jesteśmy częstowani przez bliskich! Aby, dieta była skuteczna ważna jest asertywność. Dobrym sposobem jest również posiadanie przy każdej okazji własnych, dietetycznych przekąsek, które będą dobrą wymówką na niezdrowe pokusy. - Monotonność w jadłospisie!
Do diety odchudzającej zdecydowanie szybko może zniechęcić monotonność serwowanych na niej potraw, a wcale nie musi tak być. Mamy dostępną całą gamę zdrowych, czy też niskokalorycznych produktów, z których możemy przyrządzać różnorodne potrawy. Grunt to wykrzesać z siebie nieco kreatywności lub wesprzeć się gotowymi przepisami. - Zły wybór produktów spożywczych!
W tym przypadku kłania się czytanie etykiet na produktach spożywczych! Aby, jadać zdrowo i racjonalnie należy wybierać wartościowe produkty, a unikać tych mocno przetworzonych. Warto też z głową podchodzić do produktów z etykietą „light” czy „0 kalorii” które w szczególności wprowadzają konsumentów w błąd. - Traktowanie diety, jak „zło konieczne”
Dietę odchudzająca da się polubić! I to jest fakt. Wystarczy odpowiednie nastawienie i chęć traktowania swojego organizmu dobrze. Jeśli będziemy dbać o różnorodność potraw, znajdziemy swoje ulubione smaki i przekąski z pewnością będzie łatwiej. Warto jest eksperymentować w kuchni i czerpać radość z aktywności fizycznej. Złapać tzw. bakcyla na prowadzenie zdrowego trybu życia. Nie warto natomiast skupiać się na wyrzeczeniach, czy trudach. Odpowiednie podejście sprawi, że ich właściwie nie będzie.