Cenne właściwości kasztanowca

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) pochodzi z wielu części świata m.in. z Grecji, południowej części Azji, a także z Iranu. Cenne właściwości kasztanowca znajdują się głównie w kwiatach i korze. Z tego też względu jest on bardzo często wykorzystywany w ziołolecznictwie. Jednak oprócz tego znalazł także zastosowanie w innych dziedzinach życia. Gdzie jeszcze kasztanowiec zwyczajny jest używany oraz jakie posiada właściwości? Surowiec leczniczy kasztanowca stanowi kora młodych gałązek, która pozyskiwana jest najczęściej wiosną. Z początkiem lata z kolei zbiera się kwiaty kasztanowca, które następnie suszy się w suchym i ciemnym miejscu. Duże wartości przypisuje się także niedojrzałym owocom kasztanowca, które zbierane są w lipcu. Wszystkie te elementy są bogatym źródłem dobroczynnych substancji.

Kasztanowiec zwyczajny posiada wiele związków aktywnych. Należą do nich m.in. flawonoidy, karotenoidy, kumaryny, saponiny i garbniki. Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Wyciąg z kasztanowca usprawnia transport krwi w naczyniach żylnych zapobiegając powstawaniu zakrzepów i zastojów. Dlatego też stosuje się go w przypadku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, hemoroidów oraz w przypadku zapalenia żył. Kasztanowiec stosowany w formie okładów może być używany w celu przyspieszenia zmian urazowych takich jak obrzęki, skręcenia czy stłuczenia, a także w innych zmianach jak oparzenia, odmrożenia, wykazując silne działanie przeciwzapalne. Dzięki obecności garbników w składzie kasztanowca posiada on także właściwości rozkurczowe. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać w nadmiarze przetworów z owoców kasztanowca, ponieważ mogą wywołać nudności. Natomiast w formie okładów należy unikać opatrywania nim otwartych ran.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

  • Intensywne działanie kasztanowca na naczynia krwionośne pozwoliło na zastosowanie go w tak niełatwym problemie kosmetycznym jakim jest cellulit. Preparaty na bazie wyciągów z kasztanowca doskonale usprawniają krążenie w skórze i tkance podskórnej redukując toksyny skumulowane w organizmie i usuwając tym samym obrzęki związane z obecnością cellulitu.
  • Dzięki tak korzystnemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne kasztanowiec często stosowany jest jako komponent preparatów uszczelniających naczynia i zapobiegający powstawaniu tzw. “pajączków”.
  • W kosmetologii kasztanowiec wykorzystywany jest do produkcji kremów, maseczek, toników, mleczek przeznaczonych głównie dla skór naczyniowych. Można znaleźć go również w preparatach dla cer dojrzałych, ponieważ bardzo dobrze wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

 

Produkty Benedyktyńskie

JEDYNA ORYGINALNA SZWAJCARSKA KOŃSKA MAŚĆ FORTE rozgrzewająca jest wyprodukowana z 25 rodzajów ziół. Ekstrakty ziołowe zawarte w preparacie mogą przynieść ulgę w przypadku bólu stawów, mięśni, kręgosłupa oraz pomóc w dolegliwościach związanych z zapaleniami stawów, bólami reumatycznymi, zapaleniami ścięgien, obrzękami stawów oraz przy dolegliwościach nerwu kulszowego. Kompozycja ziół działa rozgrzewająco i dlatego preparat jest szczególnie polecany do prewencyjnego rozgrzania aparatu ruchowego przed wysiłkiem. W celu osiągnięcia maksymalnego pożądanego efektu zastosowano duże dawki i koncentracje wyciągów z roślin.

SKŁAD 25 ZIÓŁ:Kasztanowiec zwyczajny, Żywokost lekarski, Jałowiec pospolity, Arnika górska, Rozmaryn lekarski, Kamfora, Mięta pieprzowa, Sosna, Miłorząb japoński, Tarczyca bajkalska, Rdest wężownik, Jeżówka purpurowa, Rzepik pospolity, Nagietek lekarski, Tymianek, Jodła pospolita, Ekstrakt cytryny, Ekstrakt grejpfrutu, Sosna górska - kosówka właściwa, Lawenda lekarska, Wrzos zwyczajny, Porzeczka czarna, Rumianek pospolity, Ekstrakt z papryki chilii, Cynamonowiec cejloński.

SPOSÓB UŻYCIA: Nanieść żel na chore miejsce w takiej ilości, aby skóra była zdolna go wchłonąć. Wmasować. W celu zwiększenia skuteczności działania zaleca się zastosować grubszą warstwę preparatu i ciepły opatrunek.

OSTRZEŻENIE: Preparat przeznaczony do użytku zewnętrznego. Unikać kontaktu z oczami. W przypadku występowania żylaków nie masować, a jedynie delikatnie wetrzeć balsam! Przechowywać w temperaturze pokojowej. Chronić przed dziećmi. Wyjątkowo może wystąpić reakcja alergiczna na którąś z substancji bioaktywnych preparatu. BARDZO INTENSYWNE ZACZERWIENIENIE SKÓRY JEST NATURALNYM EFEKTEM POŻĄDANEGO UKRWIENIA.

 

 

Źródło: www.spirulina.pl

Źródło: produktybenedyktynskie.com

Sieci społecznościowe

Tagi