Chcesz schudnąć? Zacznij jeść po włosku!

Według rankingu Bloomberg Healthiest Country Index z 2019 r. Włochy to jeden z najzdrowszych krajów świata. W roku 2018 był w samej czołówce natomiast rok później został wyprzedzony przez kraj o równie śródziemnomorskim klimacie Hiszpanię. Zastanawiające jest co może być tego powodem, wszak we włoskim menu królują słodkie rogaliki, duża ilość kawy, mąki oraz tłuszczu czyli to, co w naszej polskiej kuchni uważane jest zbyt kaloryczne i niezdrowe. 

Któż z nas nie lubi włoskiej kuchni i kultury? Cóż, lubimy ją na tyle bardzo, że niestety często ją spolszczamy zmieniając znacząco jej włoski charakter i sprawiamy, że staje się ona mniej zdrowa i zupełnie nie sprzyja odchudzaniu.

Jak zatem smakować włoskie specjały ciesząc się ich smakiem i służąc przy tym swojemu zdrowiu?

1.Zacznijmy od śniadania. Przeciwnie do polskiej tradycji we Włoszech jest to najskromniejszy posiłek. Istotnie często składa się z aromatycznej kawy i słodkiego rogalika. Jednak mimo obecności cukru w śniadaniu małe ciastko obciąży mniejszą ilością kalorii niż np. nasza swojska jajecznica na boczku. Któż miałby z resztą na nią ochotę skoro w trawienie kolacji z poprzedniego dnia jeszcze się nie zakończyło.

2. Pora na posiłek jest dla Włocha szczególnym momentem w ciągu dnia. Delektują się oni bowiem każdym kęsem przeznaczając na konsumpcję odpowiednią ilość czasu. Jeśli ktoś miał okazję jeść posiłek w towarzystwie Włochów na pewno wie, że jest to celebracja, która jest pełna beztroski i powiedziałabym nawet miłości do całego rytuału. Włosi najchętniej swój główny posiłek jedzą w towarzystwie rodziny i przyjaciół, ciesząc się wzajemną obecnością, rozmawiając i gestykulując przy tym pokazując charakterystyczną dla nich mowę ciała, spowalniając znacznie cały akt spożywania. 

3. Jak wiemy Włosi spożywają dużo mąki, co dla odchudzającego się Polaka jest absolutnie ograniczone. Ale gdyby jeść makarony ugotowane naprawdę al dente sprawa trawienia zmieniłaby postać rzeczy. Jeśli preferujesz odżywianie, które Ci służy i ma na celu kontrole kilogramów pewnie czasem musisz powstrzymać ochotę na pizzę. Myślę jednak, że jeśli ciasto będzie bardzo cienkie a dodatki głównie warzywne to nie zrobisz sobie dużej krzywdy, możesz z przyjemnością delektować się również tym wspaniałym włoskim daniem.

4. Mieszkając kilka miesięcy we włoskiej rodzinie przekonałam się, że gotowanie może być naprawdę proste i nie potrzeba zbyt wielu składników by wyczarować smaczne dania. Dobre jedzenie często powstaje z zaledwie kilku składników, w których warzywa odgrywają istotną rolę. We włoskiej kuchni liczy się jakość nie ilość, dlatego wszelakie produkty są zawsze świeże i naturalne.

5. Powracając do produktów we włoskiej kuchni nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, co zapewne ma bardzo znaczący wpływ dla zdrowego trawienia i odżywiania. Nie sposób też nie wspomnieć o winie, które wspomaga trawienie a jak wiemy u Włocha kolacja bez wina się nie obejdzie. Kolejnym walorem zarówno pod względem dobrego odżywiania oraz smakowania jest dostęp do świeżych ryb i owoców morza, które także często pojawiają się na włoskim stole.

Wspaniała włoska atmosfera, śródziemnomorski klimat oraz mnóstwo słońca to nie jedyne powody, dla których warto spędzać wakacje w tym kraju. Nawet dla osób dbających o sylwetkę kuchnia włoska może być wspaniałą alternatywą a co najpiękniejsze, włoskie uczty można z powodzeniem urządzać w zaciszu własnego domu gdy tylko przyjdzie nam na to ochota.

 

Agnieszka Szumiec

Autorka kursu on – line „Odstaw diety i schudnij”

https://www.kobiecaiszczesliwa.pl/psychoodzywianie/

Agnieszka Szumiec

Autor

Agnieszka Szumiec – od lat interesuję się zdrowym stylem życia a przede wszystkim zdrowym sposobem odżywiania dlatego postanowiłam przypieczętować tę pasję edukacją w zakresie dietetyki. Jestem świadoma, że sama teoria nie wystarczy dlatego zdecydowałam się poszerzyć tę specjalizację o psychodietetykę. Obecnie wspieram kobiety w ich decyzjach dotyczących zdrowego stylu życia, pomagam im lepiej poznawać siebie i swoje potrzeby oraz próbuję uaktywnić ich kobiecą siłę. Więcej na : www.kobiecaiszczesliwa.pl 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi