Bataty: trzy powody, dla których warto je jeść!

Bataty zwane inaczej słodkimi ziemniakami coraz częściej trafiają na nasze talerze, urozmaicając codzienne menu. Kuszą głównie walorami smakowymi, ale warto też wiedzieć, że są bardzo zdrowe. To warzywa skrobiowe, charakteryzujące się podłużnym, nieregularnym kształtem i pomarańczowy kolorem. Bataty są niezwykle delikatne, soczyste i słodkie w smaku. Wbrew pozorom nie są odmianą naszych polskich ziemniaków. Przybyły do nas z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie ich uprawa jest bardzo powszechna. Aktualnie są bardzo łatwo dostępne, a ich wykorzystanie w kuchni może być różnorodne. Istnieje wiele powodów, dla których warto je włączyć do swojej diety, ale skupimy się na trzech najważniejszych. Na początek, warto jeszcze przeanalizować ich wartości odżywcze, które decydują o wielu ich dobroczynnych właściwościach.

Bogactwo wartości odżywczych! Czyli, co dobrego znajdziemy w batatach:

Bataty szczycą się bogatym i zróżnicowanym składem odżywczym. Korzenie batatów są dobrym źródłem węglowodanów i błonnika, a jednocześnie zawierają niewiele białka i tłuszczy. Do tego są bogate w związki mineralne i witaminy. Jak na warzywa o tylu wartościach odżywczych, mają one bardzo niski indeks glikemiczny, który wynosi około 54.

Składniki mineralne, jakie się znajdują w batatach to: potas, fosfor, wapń, jod, żelazo, sód, selen, magnez oraz miedź.

Witaminy, jakie posiadają w swoim składzie bataty to: witamina C, witaminy z grupy B – B1,B2, B6, witamina A, E, D, K, a także tiamina, ryboflawina, niacyna oraz kwas foliowy.

Szacuje się, że 100 gram słodkich ziemniaków dostarcza około 86 kilokalorii.

Dieta i bataty. Trzy powody, dla których warto jeść bataty:

Po pierwsze są naturalną multiwitaminą. Jak już się dowiedzieliśmy, słodkie ziemniaki zawierają, praktycznie wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy. Oznacza to, że ich regularne spożywanie pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i funkcjonowanie całego organizmu. Spośród ich dobroczynnych właściwości warto także nadmienić: że wzmacniają kości (dzięki zawartej w nich witaminie D i wapnia), zapobiegają anemii (w tym przypadku ważną rolę odgrywa zawarte w nich żelazo) oraz poprawiają stan skóry (na co wpływa fakt, że są źródłem witaminy C, A i E). Ponadto dzięki bogatej zawartości potasu i witaminy B6 zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym.

Bataty regulują poziom cukru we krwi. Wszystko dzięki temu, że węglowodany zawarte w słodkich ziemniakach wolniej się wchłaniają. Jak już wspomniano, charakteryzują się niskim ładunkiem glikemicznym, który wynosi 54. Dzięki temu nie podnoszą one gwałtownie poziomu glukozy we krwi. Zdecydowanie zaleca się ich spożywanie diabetykom, a także osobom walczącym z otyłością.

Dostarczają potężną dawkę przeciwutleniaczy! Bataty dostarczają organizmowi przeciwutleniacze w postaci karotenoidów i antocyjanów. Substancje te przede wszystkim odpowiadają za eliminowanie w organizmie wolnych rodników i działają przeciwzapalnie. Wysokie spożycie przeciwutleniaczy może stanowić element profilaktyki wielu chorób w tym miażdżycy i cukrzycy, a także wielu nowotworów oraz schorzeń narządu wzroku.

Bataty w Twoim jadłospisie! Czyli, jak je serwować!

Jednym z najpopularniejszych i podstawowych sposobów na przyrządzenie batatów jest ich ugotowanie pod przykryciem w lekko osolonej wodzie. W tej postaci będę świetnym dodatkiem do mięs i ryb, zastępując właściwie tradycyjne ziemniaki. Popularnym sposobem jest również pieczenie przyprawionych batatów, które można pokroić w talarki lub słupki (wówczas przypominają uwielbiane frytki). W tej postaci również sprawdzą się jako dodatek do dań głównych. Poza tym z powodzeniem mogą stanowić składnik różnego rodzaju zapiekanek, czy zup. Dzięki swemu słodkiemu smakowi są też wykorzystywane do przyrządzania zdrowych deserów. Z ich wykorzystaniem możemy między innymi zrobić zdrowszą wersję popularnego browni.