Dlaczego warto poznać finanse osobiste?

   Współczesne szkoły przygotowują do spełniana określonej roli w rozwiniętym społeczeństwie, starają się uczyć odpowiedzialności za własne życie i prawidłowe kontakty z drugim człowiekiem, pracy w określonym zawodzie. Ale czy potrafią praktycznie i efektywnie uczyć, jak żyć w świecie wzmożonej konkurencji oraz konsumpcji i reklamy?

    Co możemy powiedzieć o nauce finansów w naszych szkołach, oczywiście poza specjalistycznymi kierunkami ekonomicznymi? Faktem jest, że większość naszych szkół nie potrafi przygotować ucznia do trudnego, zawiłego życia w świecie finansów i racjonalnego gospodarowania własnymi pieniędzmi.
    Czy taka wiedza jest nam na pewno potrzebna? Przecież pieniądze czy, ogólnej rzecz ujmując, finanse osobiste można powierzyć specjalistom, zinwestować. W każdym banku znajdziemy doradcę, który zaproponuje nam, jak najkorzystniej ulokować swoje oszczędności. Możemy wpłacać pieniądze do funduszy inwestycyjnego albo powierzyć je biuru maklerskiemu czy też firmie ubezpieczeniowej, gdzie eksperci i doradcy inwestycyjni zadecydują z nas, jak najskuteczniej pomnożyć nasze oszczędności. Ale przecież dopóki sami nie zdobędziemy przynajmniej minimum wiedzy, nigdy nie będziemy mogli mieć pewności, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Wciąż, niestety, zdarza się, że jesteśmy nakłaniani do skorzystania z superatrakcyjnej oferty, ponieważ bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe promuje właśnie nowy produkt i premiuje swoich pracowników za jego aktywną sprzedaż. 
    Finanse osobiste to sfera naszej aktywności, która w sposób decydujący wpływa na jakość naszego życia. W sferze tej musimy dysponować umiejętnościami w zakresie zarządzania obiegiem środków pieniężnych poprzez sprawne wykorzystywanie pieniędzy w celu osiągnięcia założonych celów.
    Zrozumienie finansów osobistych to nic innego jak zrozumienie obiegu pieniądza, uświadomienie sobie, skąd on przychodzi i jak zmienia się w ciągu kolejnych lat. 

 

Źródło: Lipiński Marek, Organizowanie i planowanie własnych finansów,wyd. Helion, Gliwice 2009, str.18

Marek Lipiński

Autor

Wiodący w Polsce ekspert w dziedzinie finansów osobistych, doświadczony analityk finansowy i znawca rynków inwestycyjnych. Twórca unikalnego oprogramowania dla zarządzania prywatną zamożnością.

Popularny doradca, który zorganizował ponad 50 konferencji dla klientów indywidualnych na temat finansów osobistych i uznany szkoleniowiec dla branży finansowej, który przeszkolił ponad 1500 specjalistów z zakresu rozwiązań finansowych, doradztwa dla klientów i procesu sprzedaży.
Wykładowca wielu uczelni w Polsce.

Absolwent  Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomika Produkcji, ze specjalizacją Budownictwo i Inwestycje.

Miłośnik książek z dziedziny filozofii,medycyny i ekonomii. Człowiek, który lubi ludzi.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi