Naukowcy ostrzegają przed hormonem wzrostu

Czy ludzki hormon wzrostu hamuje starzenie się? A może zwiększa ryzyko raka i przedwczesnej śmierci? Badania naukowe sugerują, że odpowiedź na oba pytania brzmi: „tak”.

Hormon wzrostu to substancja biochemiczna, stymulująca wzrost i podział komórek. Podawany jest dzieciom i młodzieży z jego niedoborem. Jednak przyjmują go także zdrowe, starsze osoby, chcące poprawić wygląd swojej skóry, zwiększyć napięcie mięśni i uzyskać inne korzyści.

Przyjmowanie ludzkiego hormonu wzrostu (HGH - human growth hormone) w celu powstrzymania starzenia się, budzi w środowisku medycznym ogromne kontrowersje, ale zdobywa popularność. W 2018 r. globalny rynek tego hormonu osiągnie wartość 4,7 mld dol. W 2011 r. wart był 3,5 mld dol.

Hormon wzrostu stymuluje produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1 - insulin-like growth factor-1). Nowe badania wykazały, że niższy poziom IGF-1 ma związek z długowiecznością i spadkiem ryzyka zachorowania na raka u osób starszych.

„Badania te sugerują, że przyjmowanie hormonu wzrostu w celu opóźnienia starzenia się nie jest dobrym pomysłem” - mówi Nir Barzilai, endokrynolog z Albert Einstein College of Medicine.

Lekarze doskonale wiedzą, że z wiekiem spada nasz poziom testosteronu, estrogenów, hormonu wzrostu i innych substancji biochemicznych. Jednak odpowiedź na pytanie, czy suplementacja hormonalna jest dobra dla zdrowia starzejącego się organizmu, jest skomplikowana. HGH stymuluje wątrobę i inne narządy do produkcji IGF-1, który wpływa na wiele tkanek i narządów. W badaniach zwykle mierzy się stabilniejszy w osoczu poziom IGF-1, a nie bezpośrednio HGH.

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził wiele syntetycznych hormonów wzrostu do leczenia osób z jego niedoborem. Od 2010 r. FDA monitoruje pacjentów. Dane sugerują, że dorośli, którym w dzieciństwie podawano HGH, byli o 30% bardziej narażeni na przedwczesny zgon, w porównaniu z ogólną populacją. FDA nadal jednak uważa, że korzyści są większe, niż ryzyko.

Ponadto, wpływ HGH na opóźnienie procesu starzenia się jest dyskusyjny. Nie ma dowodów, że przyrostowi mięśni, jaki pojawia się pod jego wpływem, towarzyszy wzrost ich siły. Sam przyrost mięśni niekoniecznie poprawia ich funkcjonowanie, jeżeli równocześnie nie zostaną naprawione ich połączenia nerwowe z mózgiem. HGH stymuluje też przyrost chrząstki, a to może u ludzi starszych doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka.

Nie ma zbyt wielu badań na próbach losowych (i prawdopodobnie nie będzie z przyczyn etycznych), które dostarczyłyby więcej jednoznacznych dowodów, potwierdzających korzyści lub szkody wynikające ze zwiększania poziomu IGF-1 u zdrowych osób w podeszłym wieku. Większość naukowców nie kwestionuje tego, że są pewne, niewielkie korzyści, takie jak zwiększenie napięcia skóry. Wydaje się również, że IGF-1 poprawia funkcje poznawcze. Ale istnieje też wyraźne ryzyko. Najpoważniejszym jest rak. Badania wykazały, że obniżenie stężenia IGF-1 o 50% znacząco zmniejsza ryzyko raka, a podwyższony poziom IGF-1 wyraźnie je zwiększa.

Jeśli chodzi o długowieczność, to niski poziom hormonu wzrostu też wydaje się być korzystniejszy. Liczne badania wykazały, że w przypadku wielu gatunków (myszy, muszek owocowych i ludzi) osobniki o niskim poziomie IGF-1 żyją dłużej.

Valter Longo, dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii odkrył wraz z zespołem, że osoby powyżej 65 roku życia, z podwyższonym poziomem IGF-1, wykazywały czterokrotny wzrost ryzyka zachorowania na raka i 75% wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci, w porównaniu z przeciętną w swojej grupie rówieśniczej.

„Zasadniczo, dane zebrane od osób starszych, badania i cała nauka sugerują, że dla większości ludzi przyjmowanie HGH jest złym rozwiązaniem” - mówi dr Longo.

Nie wyklucza, że istnieją pewne korzyści dla niektórych, ale dla ogółu lepsze są ćwiczenia, trening mięśni i dbałość o właściwe odżywianie się. I na tym należałoby się skupić, jeśli komuś zależy na poprawie zdrowia.

 

Na podst. Scientists Warn of Risks From Growth Hormone, Shirley S. Wang, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi